1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
7

I invest £2,000 at a rate of 5% compound interest. I leave the amount 5 years. How much will I have after 5 years?​

Mathematics
2 answers:
Lubov Fominskaja [6]3 years ago
5 0

Answer:

£10,000 at a rate of 5%

Alex73 [517]3 years ago
4 0

Answer:

£10,000

Step-by-step explanation:

£2,000x5= £10,000

You might be interested in
What is the area of the triangle?
Arada [10]
The answer is 6 square inches
4 0
3 years ago
The expression below is the factorization of what trinomial (5x+6)(3x-2)
Wittaler [7]
Multiply 5x to 3x and -2
multiply 6 to 3x and -2
15x^2-10x+18x-12

15x^2+8x-12
6 0
3 years ago
Joe is mowing lawns to buy a new car. For every lawn that he mows he earns $20. Joe charges a one time clean up fee of $50 befor
LUCKY_DIMON [66]
X=5
f(x)= 20(5)+50
f(x)=100+50
f(x)=150
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me out, if you answer the question right i will give you a brainliest.
melisa1 [442]

Answer:

It's different because the experiment is more accurate as it progresses.

Step-by-step explanation:

You'll notice that the higher the numbers get in the experiment the closer it gets to your solution. The theoretical probability of flipping a coin is about 50% heads and 50% tails, but it doesn't always seem like that in an experiment. The experimental probability from your experimentation so far would be 62% of heads and 38% of tails.

4 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Lorna has 60$ and her sister has 120$ Lorna saves 7$ Per week and solution represent the number of weeks w it will take for girl
    9·1 answer
  • Lola saved $86.25 in 3 months. She saved $30.75 in the first month and $7.99 in the second month. How much money did Lola save i
    8·1 answer
  • Anna gets $10 dollars everyday but on sunday on sunday she gets $17 dollars she wants to buy a dress that is 2,000 dollars if sh
    7·1 answer
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
  • Is it impossible to raise the number to the power of to and get a number less than the original number
    5·1 answer
  • Identify all the functions that have a greater rate of change and the function represented in the graph
    14·2 answers
  • Please help me please i really need help please
    9·2 answers
  • two one dollar bills are exchanged for 14 coins all of which are either quarters or dimes. how many dimes were in the exchange​
    11·2 answers
  • PLS HELP ME ON THIS PROBLEM ASAP THANK YOU :)
    14·2 answers
  • A.4 B.5 C.6 D.8<br> HELP PLEASE
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!