1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
3 years ago
12

Simplify: (c+4/c^2+5x+6)/(3c^2+12c/2c^2+5c-3)

Mathematics
1 answer:
juin [17]3 years ago
6 0
(c+4/c^2+5c+6)/(3c^2+12c/2c^2+5c-3)= (c+4)/(c^2+5c+6) Multiplied by (2c^2+5c-3)/3c^2+12c= 2c^3+5c^2-3c+8c^2+20c-12/3c^4+12c^3+15c^3+60c^2+18c^2+72= 2c^3+13c^2+17c-12/3c^4+27c^3+78c^2+72c
You might be interested in
Please help and explain
Anastasy [175]

Answer: The probability for both is 1/2

Step-by-step explanation:

For A. The probability for who do or do not participate in some kind of sport is found by adding the students who do or do not. Which is 25 + 225 = 250

250 out of 500 simplified is 1/2

For B. The probability got who do and do not participate in some kind of sport is found by taking the number of students out of the whole number. Its 250 out of 500.

250 out of 500 is simplified to 1/2.

6 0
3 years ago
The number of Calories c that are burned by walking depends on t, the number of hours spent walking. If you burn 300 Cal/h, how
Paladinen [302]

300/2.5= 120 Calories

4 0
3 years ago
Use the discriminant to describe the roots of each equation. Then select the best description. 2 = x2 + 5x. A) Double root B) Re
fredd [130]

\bf 2=x^2+5x\implies 0=x^2+5x-2\\\\\\\qquad \qquad \qquad \textit{discriminant of a quadratic}\\\\\\0=\stackrel{\stackrel{a}{\downarrow }}{1}x^2\stackrel{\stackrel{b}{\downarrow }}{+5}x\stackrel{\stackrel{c}{\downarrow }}{-2}~~~~~~~~\stackrel{discriminant}{b^2-4ac}=\begin{cases}0&\textit{one solution}\\positive&\textit{two solutions}\\negative&\textit{no solution}\end{cases}\\\\\\(5)^2-4(1)(-2)\implies 25+8\implies 33


so we have a 33, namely two real solutions for that quadratic.


usually that number goes into a √, if you have covered the quadratic formula, you'd see it there, namely that'd be equivalent to √(33), now 33 is a prime number, and √(33) is yields an irrational value, specifically because a prime number is indivisible other than by itself or 1.


so 33 can only afford us two real irrational roots.

3 0
3 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
A punch recipe calls for 1/2 gallon of ginger ale, 1/2 qt of
Blababa [14]

Answer: 14

Step-by-step explanation:

1/2 gallon =2 quarts, so add the 2 quarts and the 1 quart of ginger ale, plus the one pint of lemonade and this makes 14 cups of punch

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I’m confused on this one
    14·1 answer
  • The salaries of three employees are listed below. Each employee was recently given a raise.
    12·1 answer
  • rectangle ABCD is graphed in the coordinate plane. the following are the vertices of the rectangle: A(-6,-4) B(-4, -4), C(-4, -2
    10·1 answer
  • A bucket contains one green block, one red block, and two yellow blocks. You choose one block from the bucket. Find the theoreto
    7·1 answer
  • How many minutes does it take a man to walk a mile if he walks at a rate of 4 feet per second
    13·1 answer
  • the giant swallowtail is the largest butterfly in the united states . its wingspan can be as large as 16 centimeters. what is th
    9·2 answers
  • An actor invests some money at 7%, and $24000 more than four times the amount at 8%. The total annual interest earned from the i
    7·1 answer
  • Please help I’ll mark you as brainliest if correct
    15·1 answer
  • A lawn care company sells grass seed by the pound. There is one price per pound up to 5 pounds and a lower price per pound for e
    11·1 answer
  • Find the measure of x . Answer me please
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!