1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
13

Morgan fills a 1-liter jar with water from the pond. She uses a 100-milliliter cup to scoop water out of the pond and pour it in

to the jar. How many times will Morgan scoop water from the pond to fill the jar?
Mathematics
2 answers:
Hunter-Best [27]3 years ago
7 0

Answer:

Number of scoops required = 10

Step-by-step explanation:

Morgan fills a 1-liter jar with water from the pond.

Capacity of Jar = 1 liter

She uses a 100-milliliter cup to scoop water out of the pond and pour it into the jar.

Capacity of cup used to pour in to the Jar = 100 milliliter

We have relation

         1 liter = 1000 ml

         1 liter = 100ml x 10

         Capacity of Jar = Capacity of cup used to pour in to the Jar x 10

Number of scoops required = 10

Contact [7]3 years ago
5 0
1000 times I think
Hope it helped
You might be interested in
Brad had a small gathering at a local steakhouse. The steakhouse offers three dinner platters which vary by size and price. They
bonufazy [111]

Answer:

D.) $115

Step-by-step explanation:

9.95 x 4 = 39.8

12.95 x 2 = 25.9

15.95 x 2 = 31.9

39.8 + 25.9 + 31.9 = 97.6

97.6 x 0.18 = 17.568

97.6 + 17.568 = 115.168

115.168 ≈ 115

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ivan makes 8 dollars for each hour of work. Write an equation to represent his total pay p after working h hours.
Vlada [557]

Answer: p=8h

Hope this helped

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A toothbrush and toothpaste cost one dollar and ten cents total. The toothbrush costs a dollar more than the toothpaste. How muc
Aleks [24]
Cost of the toothbrush and the toothpaste together = $1.10
Let us assume the cost of the toothpaste = x
Then
The cost of the toothbrush is = (x + 1) dollar
Then we can write the equation as
x + x+ 1 = 1.10
2x + 1 = 1.10
2x = 1.10 - 1
2x = 0.10
x = 0.10/2
  = .05 dollars
So the cost of the toothpaste is 0.05 dollars.<span>I hope the procedure is clear to you.</span>



5 0
3 years ago
Name 8 Polygons And list the number Of sides
nadezda [96]
Rectangle= 4 sides 
Trapezoid= 4 sides
Triangle= 3 sides 
hexagon= 6 sides
octagon= 8 sides
polyhedron-=10 sides i believe 


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME!!!!! #4,5!!!!
dmitriy555 [2]
The answer for question 4:
a) 3(3n-1)=9n-3
b) 9n-3=96
9n=96+3
9n=99
n=11
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jennifer is a car saleswoman. She is paid a salary of $2000 per month plus $500 for each car that she sells. Her salary can be m
    6·1 answer
  • Me again.. can someone please help me with this? It's trigonometry, and I'm not very good at it...
    13·1 answer
  • write your own advertisement that contains a brief description of the car (this include, not is not limited to: car model,cost,f
    7·1 answer
  • List the first ten multiples 9
    11·1 answer
  • Help me with the image below.
    10·1 answer
  • What's the answer<br> Gggggvgvvcdgjhggghhgggggggvhggggggg
    10·1 answer
  • A swimming pool's large drain will empty the pool in 3 hours while its smaller drain takes 6 hours. If both drains are opened, h
    6·2 answers
  • In January 2011 the rate of a VAT increased from 17.5% to 20% Work out the difference in price of a car worth £15000 + VAT due t
    7·1 answer
  • A number is multiplied by 8, and that product is added to 2. The sum is equal to the product of 2 and 25. Find the number.
    13·1 answer
  • Please answer and show work/explain.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!