1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
4 years ago
12

At your local farmers market, it cost $10 to rent a stand, and $7 for every hour you stay there. If you paid a total of $38, how

many hours did you stay at the farmers market
Mathematics
2 answers:
anyanavicka [17]4 years ago
7 0

Answer:

4 Hours

Step-by-step explanation:

38 - 10 = 28

28 / 7 = 4

amm18124 years ago
3 0

Answer:

4 hours

Step-by-step explanation:

You paid a total of $38, in which $10 was a one-time payment.

Subtract 10 from 38: 38 - 10 = 28

You have to pay $7 for every hour. Divide 7 from 28:

28/7 = 4

You stayed at the farmers market for 4 hours.

~

You might be interested in
HELP URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ainat [17]
First find the area of the whole square. Even the part that isn't part of the area. Then find the area of the spots that aren't part of the shape. Then subtract that area from the area of the whole thing.

15×18=270
(9x12)+(4×5)=128
270-128=142

Area= 142ft^2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
Liula [17]

Answer:

2.25

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

1.69           x

------     = ---------------

3/4 lb              1 lb

Using cross products

1.69 * 1 = 3/4 *x

1.69 = 3/4 x

Multiply by 4/3

1.69 * 4/3  = x

x=2.25333

Rounding to the nearest cent

6 0
3 years ago
Why are only some quadrilaterals parallelograms?
borishaifa [10]

A parallelogram is a quadrilateral in which both pairs of opposite sides are parallel . ... Opposite sides are congruent; Adjacent angles are supplementary; The diagonals bisect each other.

3 0
4 years ago
Sam is baking cakes at her parent’s bakery. She gets paid 20 a week in addition to 5 for every cake she bakes. She made 50 this
denis-greek [22]

Answer:

i think it is 20 + 5x = 50    or  f(x)=2(3^x)

Step-by-step explanation:

equation to show how many cakes sam baked this week:

20 + 5x = 50

20 = 20 dollars

5 = 5 more dollars

x = number of cakes

therefore, sam earned $50 this week.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
PLZ help<br> X=????????????????????????
Leya [2.2K]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • the big town football team outscored its opponents 5:2 last season. if their opponents scored 38 points, how many points did big
    9·2 answers
  • Which choice is equivalent to the product below? Square root of 8 Times Square root of 3
    8·1 answer
  • What is the value of the natural logarithm when x=3?
    12·2 answers
  • When Emma was born she was 20.5 inches long. At her 6-month checkup, she was 26.25 inches long. Emma's length . Percent Change =
    12·3 answers
  • Mr. K was able to spot quite a few window washers on the skyscrapers there. He asked them how long it took to wash windows on su
    9·1 answer
  • GEOMETRY ASSIGNMENT! HELP!!!! BRAINIEST ANSWER + POINTS!!! EXPLANATION IS NECESSARY! TY
    14·1 answer
  • A market research analyst claims that 32% of the people who visit the mall actually make a purchase. You think that less than 32
    10·1 answer
  • Can someone help me please
    7·1 answer
  • What is the percentage of 65% of 34?
    7·2 answers
  • Write the function in terms of unit step functions. find the laplace transform of the given function. f(t) = t, 0 ≤ t &lt; 5 0,
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!