Answer:
a. 
b. 
Step-by-step explanation:
a.


Where, 


Where, 

Volume of the shaded figure = 
b.
expressed in factored form:
Look for the term that is common to 9a³ and 9ab², then take outside the parenthesis.

Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
5. . 1
---- - -----
6. . 2
5. . 3
----- - -----
6. . 6
5-3
-------
6
2
-----
6
= 1/3
B
Answer: B the arrow should be pointing to the negative side
Step-by-step explanation: