1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
4 years ago
9

A cell phone company charges a monthly fee plus $0.25 for each text message. The monthly fee is $30.00 and you owe $59.50. Find

an equation that makes $59.50.
Mathematics
1 answer:
ikadub [295]4 years ago
5 0

Answer: The equation would be 59.50 = 30 + .25x. You would solve by subtracting 30 from 59.50, and you get 29.5. Then dividing .25 by that, and you get 118. So you sent 118 texts. i think this is the answer good luck :D

You might be interested in
Please help me with 3 and 4 and I think this problem is talking abt problem 2 I posted for help
Naddika [18.5K]
1/6 for the first question and 1/3 for the second
8 0
3 years ago
Help Me With This Show Work If You Want
puteri [66]
Use the Pythagorean therm , you know the a^2+b^2=c^2 
8 0
3 years ago
Area Pls Tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
Serjik [45]

Answer:

240 meters^2

Step-by-step explanation:

Area of a triangle is 1/2b*h. (b=base, h=height). To solve you plug in the values 30 as b and 16 as h and then multiply to get 240.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In his garden Tim plants the seed
NemiM [27]

Answer:

2 1/2 in.

Step-by-step explanation:

6 - 3 1/2 this is the answers

3 0
3 years ago
Help please! will put brainliest
Pepsi [2]

Answer:

please press on (select) so we can choose the answers and I will help you

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A student divided 10 meters of wire into 6 equal parts. Which type of number describes the length of each part?
    12·2 answers
  • How to find the scale factor
    8·1 answer
  • I need help emergrncy shots fire shots fire we neeed all back ups
    6·1 answer
  • What is the explicit formula for this sequence?-6 -1 4 9 14​
    10·1 answer
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • Audrey and her family are discussing how to pay for her college
    7·1 answer
  • Amita's kitchen is rectangular with an area of 3 and 3/4 square meters the width of the kitchen is 1 and 1/2 m what is the lengt
    12·1 answer
  • 29867+14938 plz i need help
    15·2 answers
  • I'll mark you as brainliest<br><br>give serious answers​
    7·1 answer
  • Choose the expression that is equivalent to the expression shown below.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!