1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anyanavicka [17]
3 years ago
7

A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook

Mathematics
2 answers:
Gemiola [76]3 years ago
8 0

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:$3.00/2 is $1.50 hope this helps god bless

ycow [4]3 years ago
7 0

Answer:

The unit price is 1.50, you just needed to divide by two to see how much one note book costs.

Hope this helps <3

You might be interested in
Write an equation for the line in​ slope-intercept form, where x is the number of tickets and y is the total cost.
Feliz [49]

Answer:

Y= 21x+10.25

Step-by-step explanation:

(1,31.25) (0,10.25)

Slope= 21

21X-0=y-10.25

Y= 21x+10.25

5 0
2 years ago
Please help me is for my homework​
oksian1 [2.3K]

I hope this help you

7 0
3 years ago
Find the value of a and b<br><br> a^2 + b^2 = 400
Oliga [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

a^2+b^2=400

a^2=400-b^2

a=sqrt(400-b^2) & -sqrt(400-b^2)

-----------------------------------------------

b^2=400-a^2

b=sqrt(400-a^2) & -sqrt(400-a^2)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help PLZZZZZZZ:)))))
Scilla [17]
The answer is D. First add 2k, then divide by a, the subtract x, then divide by -1
4 0
3 years ago
You are repairing a fence and have 7.9 metres of wood. You need 10 metres.
iren2701 [21]
4 you will have 2.1 meters of wood left over
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Y= f(x)= (3/8)^x<br> Find f(x) when x=2 show your work
    10·1 answer
  • there are 36 cans of beans and 48 cans of corn. the display designer wants an equal number of each vegetables in each row. what
    14·1 answer
  • How do I calculate 2/3 of 3/7
    9·2 answers
  • Solve for x: -2(x+3)= -2 - 6<br><br> 0<br><br> 3<br><br> all real numbers <br><br> no solution
    13·2 answers
  • What is the value of x? Leave your answer in simplest radical form.
    6·1 answer
  • PLS HELP!!! FIRST GETS BRAINLIEST!
    5·2 answers
  • ATTEMPT SCORE 7 / 13 01 Fill in the Blank Text Fill in the blanks to show the product. 1. (x2 + 6) (2 - 4) = x T 2 + 2 2 + 24 2.
    8·1 answer
  • Plz help me with this question
    12·1 answer
  • Please help me I’ll give you brainless it’s due in 20 minutes
    13·1 answer
  • If you can help me with this question can you.!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!