1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anyanavicka [17]
2 years ago
7

A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook

Mathematics
2 answers:
Gemiola [76]2 years ago
8 0

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:$3.00/2 is $1.50 hope this helps god bless

ycow [4]2 years ago
7 0

Answer:

The unit price is 1.50, you just needed to divide by two to see how much one note book costs.

Hope this helps <3

You might be interested in
2x(x+1)-2=2(x-3)(x+3)
Ilya [14]

Answer:

x=-8

Step-by-step explanation:

I solved for x and got this :)

Hope this helps :D

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A dental filling is 9 carats. what percent of the filling is gold?
alexandr1967 [171]

Answer:

Lower than 50%

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A man has a collection of 19 coins worth $2.55. There are twice as many nickels as dimes. If the rest are quarters, how many qua
likoan [24]

Answer:

7 quarters

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Shelley drove from New Haven, Connecticut, to New York City in 90 minutes. Which equation relates the distance she traveled to h
lisov135 [29]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

d = r * t

None of them are really correct, but the closest one is B. Look at the equation. Rate is multiplied by time. The result is distance.

The 90 minutes should be changed to hours.  No speedometer on a car is rated in feet per second.

3 0
3 years ago
Karen purchased 18 bag of “colorful” pebbles to decorate her garden. The 18 bags had a total of 4,356 pebbles. How many pebbles
adoni [48]

Answer:

4,356 divided by 18 is equal to 242 pebbles in each bag.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the probability of drawing one blue marble from a bag which contains 4 red marbles , 6 green marbles , 1 white marble and
    9·1 answer
  • First piece is 5.2 cm the second piece must be 1.5 times at long as the first
    9·1 answer
  • I need the answers to the 2 blanks
    6·1 answer
  • Noah wants to buy a 5 year annuity that pays $1000 at the end of each year, starting one year from now. It earns interest at 6.2
    5·1 answer
  • Solve x - 12 = 7 using algebraic operations​
    7·2 answers
  • A tree casts a shadow of 28 m. The elevation of the sun is 49º. How tall is<br> the tree?
    10·1 answer
  • Directions: Find the value of x so that! | m. State the converse used
    14·2 answers
  • A door mat is 21 inches wide and 27 inches long .what is its perimeter
    9·1 answer
  • A spinner is divided into 4 sections using the latters A, B, C, and D. After 50 trials, the spinner landed on A 14 times, on B 1
    9·1 answer
  • Compare the numerical expressions.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!