1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
3 years ago
5

A gold earring has a volume of 0.55cubic centimeters and a mass of 9.9grams. Calculate its density.

Mathematics
1 answer:
IgorC [24]3 years ago
5 0

Answer:

.018 Kg/cm^3

Step-by-step explanation:

p = m \div v \\

Density (P) is equal to the mass (9.9g) divided by volume (.55cm^3)

= 9.9 \div .55

= 18g/cm^3

=.018kg/cm^3

You might be interested in
#41.
yaroslaw [1]
No since the between consecutive numbers doesn't give a constant
7 0
3 years ago
Look at the table below.
zlopas [31]
The Answer is A 1.2 :))))))))))))
4 0
3 years ago
Jamel earned $5 an hour mowing lawns he spent $25 on a DVD how much will he have left what number do you need to solve the probl
Dimas [21]
Wait if he worked 1 hour this question still makes no since

8 0
3 years ago
Which is equivalent to (3/125)*?
Viktor [21]

Answer:

The answer is A as when simplified the number is 125^x/3

and the only one taht represents this is a

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of 18 1/3 if the height of the window is 3 1/3
marin [14]
You would find the answer by dividing 3 1/3 from 18 1/3.
55/3 / 10/3
(55/3)(3/10)=55/10=5 1/2 
Answer: 5 1/2
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 3(x+1)^(4/3)=48<br><br> how do i solve this?
    15·1 answer
  • Mr. Porter owns a house. When he first bought the house it was valued at d dollars. Since then, the value of the house has incre
    13·2 answers
  • Nancy wants to make a graph to show the relationship between the temperature of water, in degrees Celsius, and the time, in minu
    9·1 answer
  • A small tile balcony is shown . Each tile is 9 square inches .what is the area of the shaded section in square inches
    5·1 answer
  • If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A?
    11·1 answer
  • Given right triangle ABC, what is the value of tan(A)?
    8·1 answer
  • Extra points!!no links tho
    8·1 answer
  • One rectangle is devided into four parts. How much is one part?
    10·1 answer
  • The two angles illustrated in the picture are what kinds of angles?
    11·1 answer
  • Instructions: Write the equation of the line in Slope-Intercept Form
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!