1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
3 years ago
13

For every watch that Sarah sells, she earns $4. She gets an additional bonus of $50 for every 25 watches she sells. Last month,

Sarah received a total of $506. How many watches did she sell last month?
Mathematics
2 answers:
kotegsom [21]3 years ago
4 0

Answer:

89

Step-by-step explanation:

25 watches equals a $50 bonus + 25 * 4

25*4=100

100+50=150

150 can go into 506 three times with a remainder of 56.

since it fits three times that is 75 watches

now divided the remainder by 4 and add this to 75.

56/4=14

75+14=89

89 watches

Gre4nikov [31]3 years ago
4 0

Answer:

114 watches

Step-by-step explanation:

1. Create an x and y graph. The first x as 25 watches and y as $100 since 25 watches cost $100. Also, in the y column just add $50 in parenthesis next to the y's so you know that each time Sarah gets an additional bonus. Then continue the pattern, with the x column adding by 25. You should stop once you reach 100 watches.

It should look like...

 x                  y

25w     $100 ($50)

50w     $200 ($50)

75w     $300 ($50)

100w    $400 ($50)

2. Now you know that 100 watches with additional bonuses cost $450, you create the expression, 450+4x=506 to find out how many watches more need to be sold so the total is $506.

3. Subtract 450 from both sides so the expression simplifies to 4x=56. Then divide 4 on both sides, which gives you 14.

4. Now add the original amount of watches that made 450, which was 100 with 14. This gives you 114 watches.

You might be interested in
Help please!!!!!!!!!!!!!
IRISSAK [1]

Answer:

√20,

√19,

√17,

√23

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you are the manager of a high school cafeteria. You want to create a new breakfast and lunch menu for the students. Desc
zubka84 [21]

Answer:

by making a recipt with a cash machine or putting a thing for everytime someone buys something

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Which phrases below best describe the equation x - 240 = 91? (Select all)
nikdorinn [45]

Answer:

There isn't a specific answer in my knowledge but the answer that's matches with most of them is 149

5 0
2 years ago
Help me with all ten and i will mark u brainlist owo
Gnoma [55]

Answer:

Chile all 10 QuEsTiOns. My brain died.

3 0
2 years ago
Grace is comparing cell phone plans. A prepaid phone plan costs $0.20 per minute and has no monthly fee. A contracted phone plan
Digiron [165]

Answer:

The prepaid phone plan will have a steeper line and lower y-intercept.

I hope this is right

Step-by-step explanation:

prepaid phone plan y = .20x

contracted phone plan y = .02x + 50

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which line shows the first error in the solution?
    5·1 answer
  • Order -6.2, 6 1/4, 6.34, six, 19 over three from least to greatest
    14·1 answer
  • Given that A=27, B=43 and c=17, solve triangle ABC to the nearest hundredth
    6·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    14·2 answers
  • 3y-y+8-2=20<br> combine like terms and solve
    11·1 answer
  • Miss lynch's dog, jax weighs 12 times as much as Mrs. Vetterly's dog coco. There combined weight is 78 pounds. How much does jax
    13·2 answers
  • Please someone help me ITS URGENT I WILL BRAINLIST UUUU AND MARK U 5 star!! ANYONE WHO IS GOOD AT MATHS?..
    14·2 answers
  • A bowl contains 15 granola bars and 10 fruit bars.
    14·2 answers
  • NO LINKS!!!!!
    14·1 answer
  • What is the factorization of the trinomial below?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!