1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenKa [72]
2 years ago
6

Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind

to the nearest cent if necessary.
Mathematics
2 answers:
Mashutka [201]2 years ago
8 0

Answer:

$2.93/pound

Step-by-step explanation:

Elijah bought 3\frac{3}{4} pounds of ground hamburger meat for $11.00

The cost of 3\frac{3}{4} pounds or \frac{15}{4} pounds of ground hamburger meat = $11.00

The cost of 1 pound of ground hamburger meat = \frac{11}{\frac{15}{4}}

                                                                              = \frac{11\times 4}{15}

                                                                              = \frac{44}{15}

                                                                              = $2.93333 ≈ $2.93

The cost of 1 pound of ground hamburger meat would $2.93.

mel-nik [20]2 years ago
4 0
3 3/4 = 0.75

11.00 - 0.75 = 10.25

10.25 is the answer
You might be interested in
Hàm số nào là hàm lẻ<br> A sin^2 x+1 B cot^3x C tn3x cotx d cosx
Sedaia [141]
{(sin (x))^2A(csc(x))^3(cos))3B+(-3x)
{cot (dx) cos (x)
6 0
2 years ago
kittens weigh about 100 grams when they are born and gain seven to 15 grams per day if a kitten weighed 100 grams at Birth and g
pickupchik [31]
100x3=300
300-100=200
200÷8= 25 days
5 0
3 years ago
Samuel walks in the Labor Day parade. He walks 3 1/4 miles along the parade route and 2 5/6 miles home. How many miles does Samu
Afina-wow [57]
Find a common denominator which is 12

1*3=3   4*3=12  so 3 3/12

then 5*2=10   6*2=12     so 2 10/12

2 10/12+3 3/12= 5 13/12  

13/12= 1 1/12 plus 5= 6 1/12

so your answer would be 6 1/12
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a possible value for the missing term of the geometric sequence 35,_,875,...
Luden [163]
The value for the missing term is -175.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to (4 × 8) + (4 × 3)?
bixtya [17]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

(4 x 8) + (4 x 3)=44

4 x (8 + 3)=44

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Out of 4a&gt;-5 -5&lt;4a -4a&lt;5 5&lt;-4 which ones have the same answer?
    6·1 answer
  • I need to name the type of special pairs of angles shown. Please and thank you​
    14·1 answer
  • What is the y-intercept of the equation of the line that is perpendicular to the line y =3/5x + 10 and passes through the point
    9·2 answers
  • a salesperson receives 2/5% commisson on sales. What commisson does the sales person receive for 8000
    5·1 answer
  • Solve for x: |2x + 12| = 18 (5 points) x = 3, x = −3 x = 3, x = −15 x = 15, x = −15 x = −3, x = 15
    6·1 answer
  • A video game costs $29.35 at one store and $32.79 at another store. Generate two equivalent expressions and then find how much m
    12·1 answer
  • What two two-digit numbers add to 48?
    12·2 answers
  • Cuál es la exprecion <br>equibalente a 4x² 20x + 25 es:​
    9·1 answer
  • Think back to Task 1 of these Lesson Activities. Finding the area of a polygon using only coordinates can be tedious. Fortunatel
    13·1 answer
  • HELP!!! pls with this question !
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!