Answer:
the answer would be maybe 20 minutes
Answer:
The cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16
Step-by-step explanation:
Let the cost of tacos be X
and cost of enchiladas be y
So, by using given data, we have following equations
3X + 2Y = 4.93 (1)
2X + 4Y = 6.38 (2)
So, first multiply 1st equation by 2 and 2nd equation by 3, then subtracting 1st equation by 2nd.
= 2 × ( 3X + 2Y = 4.93) (1)
= 3 × (2X + 4Y = 6.38) (2)
= - (6X + 4Y = 9.86) (1)
= 6X + 12y = 19.14 (2)
= 8Y = 9.28
Y = 9.28 ÷ 8 = 1.16
By putting the value of Y in equation 1, we get
3X + 2(1.16) = 4.93
3X + 2.32 = 4.93
X = 2.61 ÷ 3 = 0.87
Hence, the cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16.
Answer
t3/b=x
Step by step explanation
t = bx/3
Take b/3 to the left hand side
= x = 3t/b
Hope it helped !!
Comment below
Answer:
7 9/10
Step-by-step explanation:
cuz mah brain big
Given 12−(−2) over a line 12−6÷2
We can use PEMDAS rule and solve the expression in the order as given below:-
1. Parentheses
2. Exponents
3. Multiplication
4. Division
5. Addition
6. Subtraction
Now solving for given expression:-

So final answer is 14/9 i.e. 14 over 9.