Let x = the number.
"increased by" tells you we are adding.
"twice a number" tells you 2 times a number.
16 + 2x = - 24
Subtract 16 from both sides so that we have the variable on one sides and the constants on the other.
2x = - 24 - 16
2x = - 40
Divide by 2 to isolate the variable.
x = - 40/2 = - 20
Your solution is - 20.
To check your answer, plug in.
16 + 2(-20) = - 24
16 - 40 = - 24
- 24 = - 24
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Answer:
This is easy. to get t to its simplest form, you simply divide it to get the answer, so.....
Step-by-step explanation:
61.25 is your answer.
Answer:
C) 360,000cm
Step-by-step explanation:
50x 40x 1.8 = 360,000
About 3 gallons of blue paint will be needed because if you add 175+175 it equals 350 and then add another 175 it equals 525.