Answer:
x=-13/9
Step-by-step explanation:
8/9=x+7/3
8/9-7/3=x
8/9-(3)7/9=x
8/9-21/9=x
-13/9=x
I hope this helped. If you have any questions, please feel free to ask them.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
(2, 0) to (8, 0) is a 4/1 scale factor because 8/2 = 4
Answer:
$17.22 per foot
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.
310/18= 17.22222
Answer:
Hey there!
3n-2=2n
n-2=0
n=2
Let me know if this helps :)