1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
3 years ago
6

10 points! And gets brainliest if you answer correctly! Solve the combined inequality showing all of your work. x + 3 > -5 an

d -4x ≥ -16
Mathematics
1 answer:
Sloan [31]3 years ago
8 0
X+3 is greater than 5

-4x is greater or equal to -16

x+3+ -4x is 2x + -1

-5+ -16 is -22

Therefore the answer is 2x+1 is equal or greater to -16

Hope this helps!
You might be interested in
Question 1: find the volume of a cube whose total surface area is 486cm^2
lapo4ka [179]
<h3>The volume of cube is 729 cubic centimeter</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

<em><u>The surface area of cube is given as:</u></em>

Surface\ area = 6a^2

Where, "a" is the length of side of cube

Given that, surface area = 486 square centimeter

486 = 6a^2\\\\a^2 = \frac{486}{6}\\\\a^2 = 81\\\\a = 9

<u><em>Find the volume of cube:</em></u>

volume\ of\ cube = a^3\\\\volume\ of\ cube = 9^3\\\\volume\ of\ cube = 9 \times 9 \times 9\\\\volume\ of\ cube = 729

Thus volume of cube is 729 cubic centimeter

8 0
3 years ago
camilla paid $1.15 per pound for x pounds of tomatoes. She paid for her tomatoes with $10 and received $4.48 in change. How many
Alika [10]

Answer:

x=4.8\ pounds

Step-by-step explanation:

Let

x-----> the number of pounds of tomatoes Camilla bought

we know that

The equation that represent this situation is equal to

1.15x=10-4.48

Solve for x

1.15x=5.52

x=5.52/1.15

x=4.8\ pounds

5 0
3 years ago
Maria is installing gutters on her rectangular shed that measures 10 ft by 9 ft she has 23 ft of gutter already and need to purc
Paha777 [63]

Answer:

Maria needs 3 lengths of gutter of finish the shed.

Step-by-step explanation:

We need to calculate the perimeter of the rectangular shed to know how much  5 feet gutter is needed.

The perimeter of the shed is p = 2(l + b) where l = 10ft and b = 9 ft

p = 2(10 + 9) = 2(19) = 38 ft

Now, the perimeter of the shed also equal 23 ft of gutter already installed plus 5x ft gutter where x = number of gutters.

So 23 + 5x = 38

collecting like terms, we have

5x = 38 - 23

5x = 15

dividing through by 5 we have

5x/5 = 15/5

x = 15/5

x = 3

So, Maria needs 3 lengths of gutter of finish the shed.

8 0
3 years ago
Pls answer and you will be blessed :)
IRINA_888 [86]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

It is the only one that makes sense

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round 10.95 to the nearest tenth
Serhud [2]

Hi there! To round 10.95 to the nearest tenth, we find the number in the tenth place, which is 9 and look one place to the right. Round up if the number is greater than 5 or equal to 5 and round down if its less than 5.

The answer is 11.0 or just 11.

<em>Ed: Explanation below.</em>

<em />

11.00

10.99

10.98

10.97

10.96

10.95 Look at the 9. Then look to the right. Do I round up or down?

10.94

10.93

10.92

10.91

10.90

If the number is greater or equal to 5, you round up. If the number is smaller than 5, you round down. 9 is greater than 5, so we round up.

Therefore, the answer is 11.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the table to identify the values of p and q that should be used to factor x^2+9x-10 as (x+p)(x+q)
    10·2 answers
  • Write an expression using fractions to show how to determine the amount that each person will pay. Then calculate each person's
    8·2 answers
  • Si x = 5 entonces 3x – 10 =<br><br>​
    5·1 answer
  • If a is the set of all integers choose the set B that will make the following statement false
    6·2 answers
  • The citizens of a certain community were asked to choose their favorite pet. The pie chart below shows the distribution of the c
    10·1 answer
  • How many hours did the trip take?
    13·1 answer
  • Select the correct location on the table.
    14·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • Is 3/6 divided by 5 greater than 1?
    10·2 answers
  • Helppp area composite figures
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!