Answer:
smaller number = 15
Step-by-step explanation:
Let the two numbers be 5x and 3x respectively.
According to the question —
5x — 3x = 10
2x = 10
x = 5
Thus the smaller number is 3 × 5 = 15
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.
Answer:
14 more flower would bloom if 21 more tulip bulb is planted.
Step-by-step explanation:
Given ratio for tulip bulbs and flowers is 15:10.
Now, finding number of flower to bloom if 21 tulip bulb are planted.
Assume if 21 tulip bulbs are planted then number of flower would bloom be"x"
ratio given: 
Cross multiplying the ratio to get:
⇒x= 
∴
Hence, 14 flowers would bloom if 21 tulip bulb are planted.
If total tulip bulb is
, then
would bloom.
Answer:
A =

Step-by-step explanation:
∵ The diameter of the mug is 8 cm and using to cut out circular cookies
∴ The diameter of each circular cookie is 8 cm
∴ Its radius = 8 ÷ 2 = 4
∵ Area of the circle = 
∴ Area = 
Answer: 7.142857 or 7 1/7
Step-by-step explanation: