Here is the answer to the given question above. Given that there are a total of 18 students and 5/9 of the students have pets, let us divide 18 by 9 to see how many students have pets. So the answer would be 2. Since it is 5 out of 9, we multiply 2 by 5 and we get 10. Therefore, the answer is 10 students. Hope this answer helps.
Yes, Lord Vader !
2/3 x + 5 = 1/2
Multiply each side by 2 : 4/3 x + 10 = 1
Multiply each side by 3 : 4 x + 30 = 3 <== equivalent equation
without fractions
Subtract 30 from each side: 4x = -27
Divide each side by 4 : x = -27/4 = -6.75
Answer:5/7, 2/3, 3/5
Step-by-step explanation:
unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak
--------------------------------
reduced:
7.45 dollars /2.5 pounds
GCF=0.5
7.45/0.5=14.9$
2.5/0.5=5
unit rate:
$14.9/5 pounds