1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Trava [24]
2 years ago
14

HELP PLEASE DONT GET IT WRONG AND EXPLAIN HOW YOU GOT YOUR ANSWER

Mathematics
1 answer:
wolverine [178]2 years ago
4 0

Answer:

C = 2*pi*r = 56.52 in

Step-by-step explanation:

The formula for calculating the circumference of a circle is C = 2*3.14*r , where 3.14 is pi

You might be interested in
Help me i need it asap ! please and be correct plz
Alex17521 [72]
The right triangles are congruent, so
.. 2x -14 = 37 -x
.. 3x = 51 . . . . . . . add x+14
.. x = 17 . . . . . . . . divide by 3

x = 17
5 0
2 years ago
Pls help! i’m giving brainliest :)
fomenos
The answer is 2. Because every 2 cups pf flour is 1 half a sugar and, they are asking for 8 so thats 4 half cups of sugar, and if you mix another half with another half it would be 2 cups of sugar
4 0
2 years ago
HELLPP??? i dont understand thisssss
mr Goodwill [35]

Answer:

2 out of 11

2/11

unlikely

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of the cost of the bag of apples is $6.33 for 3 pounds.A. The apples are $2 per poundB. The apples are $2.
lara [203]

Given:

The bag of apples is $6.33 for 3 pounds.

Required:

We need to find the unit rate of the cost of the apples.

Explanation:

Divide the cost of the bag of apples by the number of pounds.

T\text{he unit rate of the cost of the apples =}\frac{6.33}{3}T\text{he unit rate of the cost of the apples =\$ 2.11}

Final answer:

The apples are $2.11 per pound

8 0
1 year ago
A machine produces 225 bolts in 24 minutes. At the same rate, how many bolts would be produced in 40 minutes?
likoan [24]

Answer: 375 bolts

Step-by-step explanation:

Just do 225*(40/24)

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The Appalachian Trail is 2,174 miles long.If a group of 7 people hiked the entire trail, how many combined miles do they hike
    11·1 answer
  • A man drove 12 mi directly east from his home, made a left turn at an intersection, and then traveled 7 mi north to his place of
    10·1 answer
  • Sabrina rode her bike 3/4 of a mile. katrina rode her bike 4 times as far as sabrina. how far did katrin ride her bike?
    14·1 answer
  • A pattern is made from four congruent squares
    11·1 answer
  • -2x-107-7x=3 I need help
    15·1 answer
  • Please help, struggling
    15·1 answer
  • Write 87% as a decimal
    9·2 answers
  • The length of an equilateral triangle is increased by 5 cm. The perimeter of the new triangle is 72 cm. What is the side length
    12·1 answer
  • Can someone please help on this question.​
    13·1 answer
  • What is the sector area created by the hands of a clock with a radius of 9 inches when the time is 4:00? 6. 75π in. 2 20. 25π in
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!