The right triangles are congruent, so
.. 2x -14 = 37 -x
.. 3x = 51 . . . . . . . add x+14
.. x = 17 . . . . . . . . divide by 3
x = 17
The answer is 2. Because every 2 cups pf flour is 1 half a sugar and, they are asking for 8 so thats 4 half cups of sugar, and if you mix another half with another half it would be 2 cups of sugar
Answer:
2 out of 11
2/11
unlikely
Step-by-step explanation:
Given:
The bag of apples is $6.33 for 3 pounds.
Required:
We need to find the unit rate of the cost of the apples.
Explanation:
Divide the cost of the bag of apples by the number of pounds.


Final answer:
The apples are $2.11 per pound
Answer: 375 bolts
Step-by-step explanation:
Just do 225*(40/24)