1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
3 years ago
5

Marissa is buying vegetables. She can choose between carrots​, lettuce​, and green beans. She​ doesn't like green beans​, and af

ter some​ thought, she chooses carrots. What is the opportunity cost of this​ choice?
Business
1 answer:
Llana [10]3 years ago
5 0
Chose carrots she might like enough more than the other food that was given
You might be interested in
Matt Company uses a standard cost system. Information for raw materials for Product RBI for the month of October follows: Standa
Troyanec [42]

Answer:

$100 favorable

Explanation:

The computation of the material purchase price variance is shown below:

= Actual Quantity purchased × (Standard Price - Actual Price)

= 2,000 pounds × ($1.60 - $1.55)

=  2,000 pounds × $0.05

= $100 favorable

Simply we took the difference between the standard and the actual price, and then multiply it by the actual quantity purchased

6 0
3 years ago
Coache Corporation is considering a capital budgeting project that would require an investment of $120,000 in equipment with a 4
Kaylis [27]

Answer:

a. $44,000

Explanation:

The computation of the total cash flow net of income taxes in year 3 is shown below:

= Incremental sales - annual incremental cash operating expenses - one-time renovation expense - depreciation expense - income tax expense + depreciation expense

= $310,000 - $230,000 - $30,000 - $30,000 - $6,000 + $30,000

= $44,000

Since depreciation is a non-cash expense so it would be added back to the computation part

The depreciation expense would be

= (Original cost - residual value) ÷ (useful life)

= ($120,000 - $0) ÷ (4 years)

= ($120,000) ÷ (4 years)  

= $30,000

And, the income tax expense would be

= (Incremental sales - annual incremental cash operating expenses - one-time renovation expense - depreciation expense) × tax rate

= ($310,000 - $230,000 - $30,000 - $30,000) × 30%

= $20,000  × 30%

= $6,000

6 0
3 years ago
Lawn maintenance is an alternative energy source career.<br> A. <br> True<br> B. <br> False
Rainbow [258]

Answer:

False

Explanation:

Lawn maintenance isn't

4 0
3 years ago
A senior licensed professional engineer with 30 years of experience in geotechnical engineering is placed in charge of a multidi
yKpoI14uk [10]
This arrangement is ethical as long as the engineer signs and seals each design segment only after it has been reviewed by an independent consulting engineer who specializes in the field which it pertains.<span> If what she was dealing is not her field of expertise, she needs to have the aid of independent engineer who can verify the work passed to her before she signs the design segment.</span>
5 0
3 years ago
For a manufacturing firm, cost of goods available for sale is computed by adding the beginning finished goods inventory to
vagabundo [1.1K]
The answer is $230,000. For a manufacturing firm, cost of goods available for sale is computed by adding the beginning finished goods inventory to $230,000
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Craftsman Corporation began operations on January 1, 2020 when $200,000 was invested by shareholders of the company. On March 1,
    7·1 answer
  • Handy Hiking produces backpacks. In 2018, its highest and lowest production levels occurred in July and January, respectively. I
    9·1 answer
  • A company's flexible budget for 24,000 units of production showed total contribution margin of $93,600 and fixed costs, $31,200.
    12·1 answer
  • You are interested in purchasing a digital camera and find one priced extremely low. As you are about to purchase the camera, yo
    6·1 answer
  • Real data vs nominal data what is the difference
    10·1 answer
  • NewTel is a telephone company with a policy of filling positions internally through promotions, rather than hiring from outside.
    5·1 answer
  • Mongar Corporation applies manufacturing overhead to products on the basis of standard machine-hours. Budgeted and actual overhe
    7·1 answer
  • Alonso paid for repairs on his car, and 3 5 of the bill was for labor costs. How much was the total bill if the cost of the labo
    5·1 answer
  • Each week Pablo buys exactly 14 bottles of Bai Infusion drink regardless of its price. Pablo's own price elasticity of demand fo
    13·1 answer
  • A rectangular floor measures $a$ feet by $b$ feet, where $a$ and $b$ are positive integers with $b &gt; a$. An artist paints a r
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!