Answer:

Step-by-step explanation:
Given expression:

Substitute

into the expression:

Answer:
x = 50
Step-by-step explanation:
101 + (x + 29) = 180
130 + x = 180
x = 180 - 130
x = 50
Answer:
Give me and example
Step-by-step explanation:
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer: d. He multiplied when he was supposed to divide
Step-by-step explanation:
He just multiplied across when he was supposed to divide (or cross multiply) to find the unit rate :)