1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
2 years ago
11

Trey buys a bag of 12 tangerines for $3.48. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the

nearest cent.
Mathematics
2 answers:
sergejj [24]2 years ago
8 0

Answer:

0.32

Step-by-step explanation:

3.48/12

Shalnov [3]2 years ago
8 0

Answer:

0.32

Step-by-step explanation:

32/4424 because of that the Airbender achieved greatness

You might be interested in
The ratio of dogs to cats is 3 to 8. if there are 294 dogs, how many cats are there?
taurus [48]

Answer:

784 cats      Yikes !

Step-by-step explanation:

d/c = 3/8  

              3/8 = 294/c

                        c = 294 * 8/3 = 784 cats

8 0
2 years ago
A polar bear swims 390 meters at a constant rate in 150 seconds. what is the speed of the polar bear?
worty [1.4K]
The answer is 2.6 m/s

The speed (v) is distance (d) through time (t).
v = d/t

We know:
d = 390 m
t = 150 s

v = d/t
v = 390 m / 150s
v = = 2.6 m/s
5 0
3 years ago
A 3-column table with 3 rows. Column 1 is labeled Vehicle with entries Sedan, Minivan, Truck. Column 2 is labeled Miles Traveled
Alexus [3.1K]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Kim uses decals to decorate 5 cars
irina1246 [14]
There is not enough detail for me to answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Linear or non linear?
Ghella [55]

NON LINEAR

do u neeed solution?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At the farmers market two pounds of peaches cost $4.20.How much will five pounds cost?
    14·2 answers
  • How you find the radius of a circle
    14·2 answers
  • each car on a commuter train can seat 114 passengers. if the train has 7 cars how many passengers can the train seat?
    10·2 answers
  • A family paid $142.80 which include $6.80 in taxes for 4 play tickets. Each ticket costs the same amount. How much did each pers
    6·2 answers
  • A.
    11·1 answer
  • When you use induction to investigate a pattern and its rules, your educated guess about what comes next is called a
    13·1 answer
  • A.) What is the measurement of the missing side (c)? <br><br>b.) What is the angle of (x)? ​
    15·1 answer
  • Please help due in 3 minutes ​
    10·2 answers
  • Pls help with the matching
    10·2 answers
  • 16. Simplify: look at picture<br> please give detailed steps!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!