1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna [14]
3 years ago
5

-What is the arc length when _ = 2 pi over 3 and the radius is 8 cm?

Mathematics
1 answer:
Brut [27]3 years ago
5 0
The answer is X= Rx Teta, X is the arc length
so the answer is <span>16 pi over 3cm

</span>
You might be interested in
Is 1/2 or 4/8 bigger???
PIT_PIT [208]

Answer: they are both the same fraction

3 0
3 years ago
What is the area of the figure?<br><br> 40 ft2<br> 84 ft2<br> 96 ft2<br> can't be determined
mina [271]

Answer:

A=80\ ft^2

Step-by-step explanation:

we know that

The area of the figure is equal to the area of an isosceles triangle (has two equal sides) plus the area of a rectangle

step 1

Find the area of the triangle

The area of the triangle is equal to

A=\frac{1}{2}bh

we have

b=16\ ft

To find out the height of the triangle Apply the Pythagorean Theorem

10^2=(16/2)^2+h^2

solve for h

100=64+h^2

h^2=100-64

h^2=36

h=6\ ft

<em>Find the area of triangle</em>

A=\frac{1}{2}(16)(6)

A=48\ ft^2

step 2

Find the area of rectangle

The area of rectangle is equal to

A=LW

we have

L=16\ ft\\W=2\ ft

substitute

A=(16)(2)=32\ ft^2

step 3

Find the area of the figure

Adds the areas

A=48+32=80\ ft^2

5 0
3 years ago
Match the percent expression to the equivalent dollar amount.
blagie [28]

Answer:

90 = 150 of 60

88 = 220 of 40

75 = 300 of 25

100 = 125 of 80

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
BRAINLIEST ANSWER GETS 14 POINTS!!!!!!! In a random sample of 160 high school students, 64% of the students participated in summ
krok68 [10]
C.62% of the students participated in summer activates.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3.7 pounds of meat costs $20.35. What is the price per pound?<br>​
Zepler [3.9K]

Answer:

$5.5 per pound of meat

Step-by-step explanation:

$20.35 ÷ 3.7 = $5.50

Hope this is helpful

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find x, Please help trouble with this
    12·1 answer
  • Ling wants to save $87 for tickets . If she has $23 now and will save $4 per week , how long will it take her to get enough mone
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP, I WILL GIVE BRAINLESSLY ANSWER <br> SHOW WORK PLEASE
    12·1 answer
  • 90 POINTS MATH
    14·2 answers
  • A parabola can be drawn given a focus of (-4, -5) and a directrix of y=3. Write the equation of the parabola in any form.
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME I HAVE BEEN TRYING TO DO THIS FOR HOURS!!
    11·1 answer
  • Whats 1+1 i need to know asap
    8·1 answer
  • 1000 branilys Determine the coordinates of the point shown.
    6·2 answers
  • Pls help
    14·1 answer
  • In simple terms, how do u factor a polynomial by distribution? for example " 36a^2 + 24a?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!