1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kazeer [188]
3 years ago
9

which values of x and y are solutions to the open sentence? 4y ≥ 3x 2 a. x = 3, y = 0 b. x = 4, y = 3 c. x = 6, y = 5 d. x = 7,

y = 5
Mathematics
1 answer:
boyakko [2]3 years ago
8 0
4y ≥ 3x + 2

Plugging in the values in the options, then the required values are when x = 6 and y = 5, then
4(5) ≥ 3(6) + 2
20 ≥ 18 + 2
20 ≥ 20
You might be interested in
Find the quotient of 2.6 divided by 0.04
lara31 [8.8K]

Answer:

65

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Contrast and compare squares and rectangles
liberstina [14]

Answer:

I found this over the internet and hope it helps:

A rectangle is a quadrilateral with all four angles right angles. It follows form this that the opposite sides are parallel and of the same length. A square is a quadrilateral with all four angles right angles and all four sides of the same length.

Also note that a square is always a rectangle, but a rectangle is not always a square.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The density of ethanol is around 0.8g/mL. What is the mass of 20mL of ethanol?
Harman [31]

Answer: 0.7893g//mL

If 20 mL of ethanol (density =0.7893g//mL) is mixed with 40mL water (density = 0.9971g//mL)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Solve for v: -8(v - 6) + 7 ≤ -7(v + 1)
meriva

Answer:

V is greater than or equal to 62

4 0
3 years ago
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
3 years ago
Other questions:
  • X^3 = 216 (Solve for x)
    6·1 answer
  • A zoo has 2 male lion one sixth of the lion are male lion how many lions are there at the zoo
    15·1 answer
  • Wyatt hiked 6 miles in 2 hours at the same rate what is the total number of miles Wyatt could hike in 9 hours
    13·2 answers
  • What do you have to multiply a million by to get to a billion
    10·2 answers
  • Help !!!!!!!!!!!!!!! Thanks
    12·1 answer
  • Simplify the expression: 2(3y - 2) + 9
    10·1 answer
  • Mina compro un queso que pesaba 3/4 de kilo .si lo partió en 1/8 de kilo cada una ¿cuantas porciones de queso pudo sacar ?
    9·1 answer
  • Joy is making hand-painted ornaments for her family this year. Yesterday, she made 2 ornaments in 6 hours. This weekend, she pla
    12·1 answer
  • In the regular decagon shown, what is the measure of angle 1?
    13·1 answer
  • Which two inequalities can be used to find the solution to this absolute value inequality?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!