1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxx [7]
3 years ago
9

Paige bought 6 bags of candy for Halloween. On Halloween 80 children visited her home and she gave each child 3 pieces of candy.

At the end of the night she still had one bag of candy. How many pieces of candy were in each​ bag
Mathematics
2 answers:
BaLLatris [955]3 years ago
6 0
There are 48 pieces of candy in each bag because if you multiply 80 by 3 and then divide the answer by 5 you get 48
Oliga [24]3 years ago
3 0
80 x 3 = 240
240 / 5 = 48
There are 48 pieces of candy in one bag.

<span>Hope This Helps You!
Good Luck Studying :)</span>
You might be interested in
I dont understand it :/​
photoshop1234 [79]

Step-by-step explanation:

It's telling you to plug in the numbers inside the parenthesis as x

Example: F(-1)= 2(-1)^3 -3(-1)^2 +7

4 0
3 years ago
All most done thanks for hanging in there
Ber [7]

Answer:

Angle CBE

Step-by-step explanation:

They share the same degree. Or are the same angle in a different place with a  different name.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
13.989 to the nearest tenth
Scrat [10]
13.989 to the nearest tenth is 14.0

Hope this helps
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
guajiro [1.7K]

Answer:

17

Step-by-step explanation:

Pythagorean formula

a²+b²=c²

in other words, sidea²+sideb²=hypotenuse

8²+15²=c²

64+225=c²

289=c²

√289=√c²

17=c

6 0
3 years ago
The total number of? restaurant-purchased meals that the average person will eat in a? restaurant, in a? car, or at home in a ye
zmey [24]

Answer:

<em>The number of restaurant-purchased meals eaten in a restaurant is 75, the number eaten in a car is 33 and the number eaten at home is 55.</em>

Step-by-step explanation:

Suppose, the number of meals eaten in a restaurant is x , in a car is y and at home is z

The total number of meals eaten in a restaurant, in a car or at home is given as 163. So, the first equation will be......

x+y+z=163 .............................(1)

The total number meals eaten in a car or at home exceeds the number eaten in a restaurant by 13. So, the second equation will be......

y+z=x+13 ................................(2)

Twenty more restaurant-purchased meals will be eaten in a restaurant than at home. So, the third equation will be......

x= z+20..................................(3)

First, <u>substituting equation (2) into equation (1)</u>, we will get........

x+(x+13)=163\\ \\ \Rightarrow 2x+13=163\\ \\ \Rightarrow 2x=163-13=150\\ \\ \Rightarrow x=\frac{150}{2}=75

<em>Now plugging this x=75 into equation (3)</em>, we will get......

75=z+20\\ \\ \Rightarrow z=75-20= 55

<em>Plugging x=75 and z=55 into equation (1)</em> .........

75+y+55=163\\ \\ \Rightarrow y+130=163\\ \\ \Rightarrow y=163-130=33

So, the number of restaurant-purchased meals eaten in a restaurant is 75, the number eaten in a car is 33 and the number eaten at home is 55.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • to get on the top players’ list, don needs to have a minimum average score of 225 after playing four games. his scores on his fi
    8·2 answers
  • There are 7 people on a cycling team. Their coach mush pick two of them to be Co - Captain. How many different pairs can the cou
    11·1 answer
  • Order of operations 8 (4)(8)-14
    14·2 answers
  • The amount of money,y, in cash box after x tickets are purchased for carnival games. The slope of the line is 1/4 and the y-inte
    13·1 answer
  • What number is missing from the data set if the mean is 16? 14 12 19 X
    15·1 answer
  • Can u help me I’m not getting it
    13·2 answers
  • Briainliest Simplify 15√90/√125<br> options<br> 9√2<br> 18√5<br> 18√2/5<br> 27√2/5
    15·1 answer
  • Explain how to divide when the divisor is a decimal.
    12·2 answers
  • Mohsin purchased a 30 ounce bag of dried Turkish figs for $11.40. What is the cost per pound?
    7·2 answers
  • How many different 4 digit numbers can be formed using only digits 1,2,3 and 4 given that they contain each of these digits as m
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!