1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vredina [299]
3 years ago
15

What is the standard deviation for the data set?

Mathematics
1 answer:
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
3 0

Answer:

The standard deviation is 22.6 to the nearest tenth

Step-by-step explanation:

* Lets study how to find the standard deviation (σ) for data set

- First step find the mean of the data

∵ The mean = the sum of the data ÷ the number of the data

# The sum of the data is

  359 + 320 + 365 + 310 + 349 + 351 + 310 + 314 + 364 = 3042

# The number of the data is 9

∴ The mean = 3042 ÷ 9 = 338

- Second step find the difference between each data and the mean

 and square the difference

# 359 - 338 = 21 ⇒ (21)² = 441

# 320 - 338 = -18 ⇒ (-18)² = 324

# 365 - 338 = 27 ⇒ (27)² = 729

# 310 - 338 = -28 ⇒ (-28)² = 784

# 349 - 338 = 11 ⇒ (11)² = 121

# 351 - 338 = 13 ⇒ (13)² = 169

# 310 - 338 = -28 ⇒ (-28)² = 784

# 314 - 338 = -24 ⇒ (-24)² = 576

# 364 - 338 = 26 ⇒ (26)² = 676

- Third step find the variance (σ²)

# Add all the square difference and divide the sum by the

  number of data

∴ σ² = (441 + 324 + 729 + 784 + 121 + 169 + 784 + 576 + 676) ÷ 9

∴ σ² = 4604 ÷ 9 = 511.5555556

- Fourth step find the standard deviation σ  it is the square root of

 the variance

∴ σ = 22.6 to the nearest tenth

* The standard deviation is 22.6 to the nearest tenth

You might be interested in
Last month we had twelve days of either corn or carrots in the cafeteria for lunch. There were six more days of corn than carrot
telo118 [61]
The answer would be D
8 0
3 years ago
Suppose that coin 1 has probability 0.7 of coming up heads, and coin 2 has probability 0.6 of coming up heads. If the coin flipp
snow_lady [41]

Answer:

0.13

Step-by-step explanation:

this is my answer it will help you

6 0
3 years ago
A square has a side length of 5x and a perimeter of 60.<br> What is the value of x?
kozerog [31]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

60/4=15\\15/5=3\\x=3

7 0
3 years ago
Given the three vertices W(−1, 4), X(−3, −2), and Y(3, −4), what are the coordinates of Z that make quadrilateral WXYZ a square?
prohojiy [21]

Answer:

I don't see how the three existing points could ever become a square with the addition of a foiurth point.

Step-by-step explanation:

See the attached image.

A square would require that all angles be 90 degrees.  The given points are the top three points on the graph.  If we enter the two equations that intersect these points (blue and black lines), we can see that the angle on top is not 90 degrees.  I can't see that this could ever be a square with a fourth point, z.  I did find a value for z that make the four points a parallelogram.

5 0
2 years ago
What is the distance between the points (−7, 7) and (−7, 8) ? 1 unit 7 units 8 units 15 units Please Help I Will Mark Brainliest
k0ka [10]

√ 197

≈

14.03566884

So your answer should be 15 units

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can a greatest integer function be part of a piecewise defined function?
    15·1 answer
  • 7400 dollars is placed in an account with an annual interest rate of 7%. To the nearest
    11·1 answer
  • Freemont Run Club surveyed a random sample of 30 of their members about their running habits. Of the members surveyed, 9 said th
    10·2 answers
  • (7.RP.A.1) 16. An object travels along a horizontal straight path at a constant rate. The object travels of the length of the pa
    6·2 answers
  • Write the equation of the line in slope-intercept form, slope is 5 and (2,6) is on the line
    12·2 answers
  • Please help asap!!! Will give brainleist for the right answer
    13·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Only answer this if you watch the Mandalorian!
    12·2 answers
  • Four cans of beans cost $2.84.
    6·2 answers
  • Mark leyó 203 páginas. Laney leyó 100 páginas más que Mark. Gavin leyó 10 páginas menos que Laney. ¿Cuántas páginas leyó Gavin?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!