1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry [639]
3 years ago
10

Solve the system of equations. x + 3y = −1 2x + 2y = 6

Mathematics
1 answer:
mihalych1998 [28]3 years ago
5 0
  1x+ 3y = -12x + 2y = 6
+12x         +12x
  13x + 3y = 2y = 6 
           +3y  +3y
  13x = 5y = 6 
13x = 5y and 5y = 6 
You might be interested in
19. Jeremy mowed several lawns to earn money for camp. After he paid $17 for
Gekata [30.6K]

Answer:

17+75=?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the value of 10+/-3-6/
garri49 [273]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

-3-6= -8 but since its absolute value it'll be 8 so 8 plus 10 = 18

7 0
3 years ago
PLEASE HELP DUE SOON
vaieri [72.5K]

Answer:

I got 7%

Step-by-step explanation:

110 x .15 = 16.5

110-16.5=93.5

93.5 x .10 = 9.35

93.5 + 9.35= $102.82

Thats the discount price

110 - 102.82 + 7.18

7.18/102 = .0698

.0698 x 100 = 6.98

7%

I have this on my middle school test and it's my first time doing it so yea. I hope it helps even if it's already too late.

I had to edit it beforee

7 0
3 years ago
Analyze the scatterplot below, what prediction can you make about the group of students used in the study from the graph below?
SCORPION-xisa [38]

Answer:

i do not understand

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which is the simplified form of the expression
erica [24]

Answer:

4 / x¹⁴y⁸

Step-by-step explanation:

eliminate parenthese by multiplying all exponents inside parentheses by the exponent outside the parentheses:

1/2⁶ ÷ 1/4⁴ = 1/64 ÷ 1/256 which equals 256/64 or 4

x⁻⁶y⁴ ÷ x⁸y¹² = x⁻¹⁴y⁻⁸ = 1/x¹⁴ · 1/y⁸

put it all together to get:

4÷(x¹⁴y⁸)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Complete the statement. Round to the nearest hundredth, if necessary.
    9·2 answers
  • Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
    12·2 answers
  • Find the magnitude of the vector 3i +4j​
    11·1 answer
  • Estimate the value of 52/ to the nearest whole number
    8·1 answer
  • Traffic flow is traditionally modeled as a Poisson distribution.A traffic engineer monitors the traffic flowing through an inter
    11·1 answer
  • What is the x-intercept of the equation
    10·1 answer
  • Which diagram shows that the two triangles must be congruent
    7·1 answer
  • 1.2(4x – 1) = 8x – 2
    12·1 answer
  • In 2015, Ed spent $800 buying lunches. In 2017, he spent $550 buying lunches. What was the rate of change from 2015 to
    11·1 answer
  • THIS IS A EMERGENCY IM FAILING so BADDD i fell off in 9th grade now im getting 50%
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!