1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana [24]
2 years ago
12

Rita purchased two loaves of wheat bread. Each loaf was $1.89. How much

Mathematics
2 answers:
Amanda [17]2 years ago
8 0

Answer: 3.78

Step-by-step explanation:

Because she bought 2 $1.89 loaves, she spent 2 * 1.89, or 3.78 dollars.

Hope it helps <3

NemiM [27]2 years ago
4 0

Answer:

<h2><u><em>3.87</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

This is because you have to multiply the number of 1.89 by 2. This is equal to 3.87.

Given:

Price of one bread = 1.89

Unknown:

Total money used = ?

So,

1.89 * 2 = 3.87

or

1.89 + 1.89 = 3.87

<h2><em><u>Total money used is 3.87.</u></em></h2><h2><em><u></u></em></h2>

Hope this helped,

Kavitha

You might be interested in
Which expression does the model represent?
Fed [463]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Juan bought 4 pounds of chocolate
Andru [333]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is a system of equations.  The 2 equations are:

4c + 2p = 16

2c + 3p = 12

Let's get rid of the p's first.  Do this by multiplying the first equation by -3 and the second equation by 2 to get a new system that looks like this:

-12x - 6p = -48

 4c + 6p =  24

Now add to get

-8c = -24 and

c = 3

That means that chocolate is $3 per pound.  Now sub that back in to either one of the original equations to get the price for peanuts:

4(3) + 2p = 16 and

12 + 2p = 16 and

2p = 4 so

p = 2

The price for peanuts is $2 per pound.

6 0
3 years ago
A fluid moves through a tube of length 1 meter and radius r=0.006±0.00025 meters under a pressure p=4⋅105±2000 pascals, at a rat
iris [78.8K]

Answer:

Maximum error for viscosity is 17.14%

Step-by-step explanation:

We know that everything is changing with respect to the time, "r" is changing with respect to the time, and also "p" just "v" will not change with the time according to the information given, so we can find the implicit derivative with respect to the time, and since

n = (\frac{\pi}{8}) (\frac{pr^4}{v})\\

The implicit derivative with respect to the time would be

\frac{dn}{dt}  = \frac{\pi}{8} ( \frac{r^4}{v} \frac{dp}{dt}  + \frac{4pr^3}{v}\frac{dr}{dt} )

If we multiply everything by    dt   we get  

dn  = \frac{\pi}{8} ( \frac{r^4}{v} dp  + \frac{4pr^3}{v}  dr})

Remember that  the error is given by   \frac{dn}{n}   therefore doing some algebra we get that

\frac{dn}{n}  =    4 \frac{dr}{r}  +  \frac{dp}{p}

Since,    r = 0.006   ,   dr = 0.00025 ,  p = 4*105   ,   dp = 2000  we get that

\frac{dn}{n} = 0.1714

Which means that  the maximum error for viscosity is 17.14%.  

5 0
2 years ago
I'm really lost on this problem
Alenkinab [10]
Since you need a little bit of trigonometry to solve this problem,
I'm pretty sure you've had a little bit of trigonometry in class before
you were assigned to solve this problem.

-- The shaded triangle comes from taking the equilateral triangle and
either folding it in half or cutting it in half.

-- The base that the new triangle is standing on is 1/2 the base of the
equilateral triangle, so it's 7 cm long.

-- The acute angle at the right end of the base is the same as it was in
the equilateral triangle . . . 60 degrees.

--  The tangent of 60 degrees is (opposite side)/(adjacent side) = x / 7 cm

              tan(60) = x/7

-- Multiply each side of this little equation by 7 :   7 tan(60) = x
 
If you don't have the tangent of 60 degrees in your pocket, you can
find it with your calculator.  Multiply it by 7, and Shazam, you know 'x' .
5 0
3 years ago
−125+|−136|+(−323) plzzzz need it asap
OLEGan [10]

Answer:

-312


Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Single/double digit -R (C) <br> 41÷14,390
    9·1 answer
  • Find the cost per ounce of a gold alloy made from 30 oz of pure gold that costs $1290 per ounce and 60 oz of an alloy that costs
    10·2 answers
  • Can somebody help with this??
    9·2 answers
  • Question Help
    11·1 answer
  • Help on #14: 3c = 3 X c
    15·1 answer
  • Can anyone please help!!!!<br>QUESTION ATTACHED TO PICTURE
    13·1 answer
  • For brainiest:)):):):):):)
    11·2 answers
  • Joe says there is a total of 40 students. Do you agree with Joe? Why or Why not?
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!!!!!! Find the volume of the shape below. 4m 10m 4m 3m
    7·1 answer
  • What is the difference between 1,211 and 2,221?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!