1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
3 years ago
9

Newton Corporation entered into the following transactions during its first year of operations. (Assume all transactions involve

cash.) Acquired $2,000 of capital from the owners. Purchased $600 of direct raw materials. Used $400 of these direct raw materials in the production process. Paid production workers $800 cash. Paid $400 for manufacturing overhead. Started and completed 200 units of inventory. Sold 50 units at a price of $12 each. Paid $80 for selling and administrative expenses. The amount of net income for the year was:
Business
1 answer:
makkiz [27]3 years ago
8 0

Answer:

Newton Corporation

Net income for the year = $120

Explanation:

a) Data and Calculations:

Direct materials cost =   $400

Direct labor cost =            800

Manufacturing overhead 400

Total manufacturing cost $1,600

Cost per unit = $8

Ending Inventory of finished goods = 150 units * $8 = $1,200

Cost of goods sold = 50 * $8 = $400

Sales revenue = 50 * $12 = $600

Newton Corporation

Income Statement

For the year ended December 31:

Sales Revenue     $600

Cost of goods sold 400

Gross income       $200

Selling & Admin.

 expense                 80

Net Income          $120

b) Newton Corporation's net income is the difference between the Sales Revenue, cost of goods sold and selling and administrative expenses.

You might be interested in
Armstrong Valley Bicycles uses a standard part in the manufacture of several of its bikes. The cost of producing 40,000 parts is
scoundrel [369]

Answer:

It is cheaper to make the part.

Explanation:

Giving the following information:

The cost of producing 40,000 parts is $138,000, which includes fixed costs of $68,000 and variable costs of $70,000. The company can buy the part from an outside supplier for $3.50 per unit and avoid 30% of the fixed costs.

<u>The cost of making the part is $138,000. That will be the cost in the income statement. </u>

We can calculate the effect on income if they buy the part.

Buy:

Selling pirce= 3.5

Savings in fixed costs= (0.3*70,000)= 21,000

Total cost= 3.5*40,000 + 70,000 - 21,000= $189,000

It is cheaper to make the part.

7 0
3 years ago
Please help if you know..
padilas [110]
B. People with the same job title may perform different duties
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In most cases, markets are considered more efficent and better off when monopolies are broken up. Why is it hard for governments
Alexus [3.1K]

Answer:

In simple words, it is hard for governments to break he monopolies as generally as these entities are generally protected by some kind of legal or social convention. A monopoly of an entity that has strategic importance for the nation could be harmful in long run. Also if an individual owns a monopoly due to some patent right etc. then breaking that up will be seen as social injustice.

6 0
3 years ago
Utility bills change each monthly, so these are called _____ expenses.
Degger [83]
Answer: C. hope this help!!!!!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dove, Inc., had additions to retained earnings for the year just ended of $643,000. The firm paid out $40,000 in cash dividends,
Zinaida [17]

Answer:

Earnings for the year = Addition to retained earnings + Dividend paid = $643,000 + $40,000 = $683,000

a. Earnings per share = Earnings / No of shares = $683,000 / 750,000 = 0.91

Dividend per share = Dividend / No of shares = $40,000 / 750,000 = 0.05

Book value per share = Ending equity / No of shares = $7,380,000 / 750,000 = $9.84

b. Market price per share is 30.8. Market to book ratio = $30.80 / $9,84 = $3.13

c. Price earning ratio = $30.80/$0.91 = $33.82

Total sales = $10,680,000, Sales per share = 14.24

Price sales ratio = Market price / Sales = $30.80 / $14.24 = $2.16

3 0
3 years ago
Other questions:
  • When i was fifteen, i asked my mom if i could go visit my cousin, who lived across the country. "if you can [wol] up enough baby
    8·2 answers
  • Beth, acting within the scope of her authority for the Cake Bake Shop, contracts with Eden Valley Orchards to buy an assortment
    6·1 answer
  • Explain why some people would rather risk taking a loss in a business of their own rather than work for a wage
    13·1 answer
  • "florence deposits $4,000 at the end of each year in an account earning 2.35% interest, compounded annually. what is the future
    6·1 answer
  • The fulfillment process is triggered when _______________ receives a purchase order.
    11·1 answer
  • Heidi's Accessories bought 50 necklaces for $10 each on account. The invoice included a 6% sales tax and payment terms of 2/10,
    9·1 answer
  • The second step in the marketing research project involves developing the research plan. This includes specifying the ________ f
    11·1 answer
  • When david exaggerated his experience on his resume do you think he believed he would be caught? What effect did this belief hav
    9·1 answer
  • Value stream mapping (VSM):_____.
    14·1 answer
  • Give an example of a time where you used Physical Capital to make or create something.​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!