1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
7

Rate and unit rate for 7.96 for 5 pounds

Mathematics
1 answer:
motikmotik3 years ago
8 0
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
You might be interested in
7X +15 X equals A. 21x b. 21x^ c. 22x d. 22x^
forsale [732]

Answer: c. 22X

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Would the scale drawing of a rocket be smaller or larger than the original?
alina1380 [7]

Answer:

In real life, a scale copy is often smaller than the original figure.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 7/2h - 3 (5h - 1/2)
poizon [28]

7/2h-3/2step-by-step

explicacion: 7/2h-3=37/2h5h

1/2= 3/2Expression made:37/2h 3/2

5 0
2 years ago
a vet weighs two puppies the small puppy weighs 4 1/2 pounds the large puppy weighs 4 2/3 times as much as the small puppy how m
Llana [10]
The large puppy weighs 20.97 Pounds. This is because 2/3 of a hundred is 66. You would do 4.5 Times 4.66. This equals 20.97. It can be rounded to 21. Hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with this question
myrzilka [38]
13-9 = 4
4-4 = 0
0 divided by 2 = 0
2x = 0
x = 0
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A calzone is divided into 24 equal pieces. Glenn and Ben each ate one eighth of the calzone on Thursday. The next​ day, Ben ate
    6·1 answer
  • Simplify. 1/4+4(1/2−3/4)^2 Enter your answer in the box.
    7·1 answer
  • Martha has $20 to spend on a t-shirt. She has a coupon for 20% off. The t-shirt regularly sells for $22.50 plus 10% sales tax.
    8·1 answer
  • It takes Dimitri 9 minutes to make a simple bracelet and 20 minutes to make a deluxe bracelet. He has been making bracelets for
    9·2 answers
  • You can compare irrational numbers using rational approximation, yes or no?
    14·2 answers
  • When Walden posed his question to each person in a house, was he asking a statistical question? Explain.
    12·1 answer
  • By paying $50 cash up front and the balance at $35 a
    14·1 answer
  • Help me out pls, <br> 20 points!
    9·2 answers
  • What does a discrete quantitative variable mean?
    15·1 answer
  • Please i seriously need step-by-step on this tyty
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!