1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
2 years ago
7

Rate and unit rate for 7.96 for 5 pounds

Mathematics
1 answer:
motikmotik2 years ago
8 0
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
You might be interested in
Which graph represents f(x)=6cos(4πx) ?
lesya692 [45]

Answer:

The graph representing f(x)=6cos(4πx) is shown in the attached file.

Step-by-step explanation:

The graph representing f(x)=6cos(4πx) is shown in the attached file.

6 0
3 years ago
Sylvia, John, and Peter invested their savings in a bank. The ratio of the investment of Sylvia's to John's is 1: 3 and that of
Nastasia [14]

Answer:

4 : 12 : 15

Step-by-step explanation:

S : J = 1 : 3

J : P= 4 : 5

Using John's ratio to find a common ratio for all

S : J

(1 : 3)4 = 4 : 12

J : P

(4 : 5)3 = 12 : 15

Therefore our ratio is

S : J : P

4 : 12 : 15

3 0
2 years ago
3,516.568 expanded form with decimals
Nady [450]
3,000 + 500 + 10 + 6 + 0.5 + 0.06 + 0.008 
4 0
3 years ago
the ratio of the similar rectangular prisms is 8 to 10 and the surface area of the smaller solid is 112 cm cubed. what is the su
Schach [20]

Answer:

140

Step-by-step explanation:

10/8 = 1.25

1.25 * 112 = 140

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Cedric has 1 red pen, 1 blue pen, and 1 black pen in his desk. If he randomly takes two of them from his desk without replacemen
lozanna [386]
Maybe it is a 1 out of 3 probability
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you solve this?
    12·1 answer
  • What’s he answer to this
    10·1 answer
  • The price of a gallon of milk at a particular convenience store has been recorded over the course of 10 weeks. At the end of the
    7·1 answer
  • What is 1 over 4 subtract 4 over 5
    12·1 answer
  • Four classmates went bowling. Each paid $2.00 to rent shoes and bowled ​g​ games, paying $3.50 per player for each game. Which e
    5·2 answers
  • PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    13·1 answer
  • I need help! please and thank you
    6·1 answer
  • . Solve.<br> 2/3 of 3/5 plese help
    13·1 answer
  • Can someone help answer at least one? :) ty
    12·1 answer
  • 17. How much longer is the Amazon River than
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!