1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ycow [4]
3 years ago
14

Glenn bought 3 pounds of tomatoes. He used § of them to make sauce.

Mathematics
1 answer:
hram777 [196]3 years ago
5 0

Answer: (x%/100%)*3 pounds = M

where x% is the percentage of the 3 pounds of tomatoes that Glenn used.

Step-by-step explanation:

Ok, i guess that there is a missing percentage here.

Suppose that this percentage is x%

such that:

0% ≤ x% ≤  100%

Now, the 3 pounds of tomatoes is the 100%.

Then a mass M will correspond to the amount that he used to make the sauce, the x%.

We have the realtion:

100%*M = x%*3pounds

M = (x%/100%)*3 pounds.

You might be interested in
I have 7 red bows and 4 blur bows what is the ratio of red ribbons to blue ribbons PLEASE HELP ME
babymother [125]

Answer:

7:4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the diagram,MNO is a right angled triangle,Mn=13 cm and MN is 5 cm. Find the value of x​
Natali [406]

Answer:12

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an algebraic expression for the word phrase. 6 more than the difference of W and 3.
TEA [102]
The answer is going to be C
5 0
3 years ago
Can someone please answer this question please answer it correctly and lease show work please help me I need it
earnstyle [38]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The correct answer would be \frac{-5}{3}.  Therefore, none of the answer choices fulfill this and A and B are not correct.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
nika2105 [10]

Answer:

$1.30

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the functions f(x) = 7x + 13 and g(x) = x + 2, which of the following functions represents f[g(x)] correctly?
    12·1 answer
  • Do you have to regroup to find 523-141 explain
    7·2 answers
  • A donkey eats 3/9 of a hay bale a week. How many hay bales does he eat in 21 days?
    9·2 answers
  • A man bought A $250 suit and four shirts for $398 how much did she spend per shirt
    10·1 answer
  • Last answer choice is 5.0 WILL MARK BRAINLIEST PLEASE
    8·1 answer
  • Determine the volume of the entire Charter School.​11 points
    5·1 answer
  • One of the legs of a right triangle measures 8 cm and its hypotenuse measures 10 cm. Find the measure of the other leg. If neces
    10·1 answer
  • Hi friends,
    9·1 answer
  • I need help to find the x
    9·1 answer
  • Math homework pls help!!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!