1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
7

Solve the inequality 8x - 10 > 7x + 20.

Mathematics
1 answer:
IrinaK [193]3 years ago
8 0
Keep the inequality sign the same way round then put all the 'x's on one side.

x > 30
You might be interested in
Use the dropdown to complete the following inequality.
bazaltina [42]

Answer:

>

Step-by-step explanation:

b is clearly negative

- - = +

so therefore, subtracting the negative will result in a larger answer than adding a small positive to a negative

6 0
3 years ago
Which expressions are equivalent to 4^-2 times 7^-2
Harlamova29_29 [7]

Step-by-step explanation:

= {4}^{ - 2}  \times  {7}^{ - 2}

=  {(4 \times 7)}^{ - 2}

=  {28}^{ - 2}

=  \frac{1}{ {28}^{2} }

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME I DONT UNDERSTAND
miss Akunina [59]

Answer:

vhtc7g6f

Step-by-step explanation:

v7grauvi5c7v6v7g8h

3 0
3 years ago
Find a point-slope form for the equation of the line satisfying the conditions.
natulia [17]

Answer:

y-5=3/7(x-3)

Step-by-step explanation:

the 3/7 is a fraction

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brenda had a balance of -$52 in her account. The bank charged her a fee of $10 for having a negative balance. What is her new ba
mart [117]
-$62, -52 minus another 10 would be -62
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plzzz help I suck at math ....
    8·1 answer
  • Which store has the better buy? 6 cans for $5 or 8 cans $9
    15·2 answers
  • Help math question 7 and 8
    15·1 answer
  • I have 3 times as many nickels as quarters. How many quarters do I have if I have
    9·1 answer
  • How do I answer this??
    14·1 answer
  • What is P (not purple)?
    8·2 answers
  • What is 0.5p - 3.45 = -1.2
    15·1 answer
  • Help pls im dont know it
    5·1 answer
  • A dealor sold copies of Computer at
    15·1 answer
  • Bananas cost 1.50 per pound, and guavas cost 3.00 per pound. Kiran spends 12 on fruit for a breakfast his family is hosting. He
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!