One pound of ground beef is $3.09. How much is 4.5 pounds? Round to the nearest hundredth, if necessary.
2 answers:
For this case we can solve the problem, applying the following rule of three:
1 pound ---------------> $ 3.09
4.5 pounds -----------> x
From here, we clear the value of x.
We have then:

To the nearest hundredth
Answer:
The cost of 4.5 pounds of beef equals $ 13.91.
Since 1 pound is $3.09, 4.5 pounds will be:

It says to round to nearest hundredth, so your answer is $13.91.
You might be interested in
Answer:
42/100. Simplified would be 21/50]
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
according to the question
55x⁶+22x⁴
11x⁴(5x²+2)
so
width:11x⁴
length:5x²+2
3x + 3 - x + 4 = 21
3x - x = 2x
2x +3 +4 = 21
3 + 4 = 7
2x + 7 = 21
-7 -7
2x = 14
--- ----
2 2
x = 7
I dont understand that I can’t see the picture that good
Answer:330
Step-by-step explanation:
15*22=330