1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
13

Solve: -4x < 20 x < 5 x > 5 x < -5 x > -5

Mathematics
2 answers:
Thepotemich [5.8K]3 years ago
8 0
The answer is x > -5

olganol [36]3 years ago
7 0

To solve the inequality, you need to isolate/get the variable "x" by itself in the inequality:

-4x < 20      Divide -4 on both sides to get "x" by itself

\frac{-4x}{-4}   when you multiply/divide a negative number to both sides of the inequality, you have to flip the inequality sign

x > -5

Your answer is the 4th option

You might be interested in
When diving a bald eagle can reach a speed of 200 miles per hour what is this speed in in feet per second
GarryVolchara [31]
293.34 ft per second
7 0
4 years ago
Please help<br><br><br><br> ..........................
Alenkinab [10]

Answer:

9/2

Step-by-step explanation:

perpendicular lines have slopes that are opposite and reciprocal

the reciprocal of -2/9 is 9/2

7 0
3 years ago
Find the value of the variable.
Alinara [238K]

Answer:

x = 25√2, y = 25

Step-by-step explanation:

x = 25(√2) = 25√2

y = 25

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jefferson is plotting the vertices of an isosceles right triangle on a coordinate graph. He has plotted the two points shown. Wh
DENIUS [597]

Answer: (-2 -9)

Step-by-step explanation:

Have no time

3 0
3 years ago
I need help please help me :(
Anastasy [175]

Answer:

A. 3

Step-by-step explanation:

\frac{21}{7}

REMEMBER to MULTIPLY FIRST!!

21 / 7 = 3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Russ' checking account charges an $11.25 monthly service fee and a $0.22 per-check fee. If Russ writes 14 checks per month, shou
    15·2 answers
  • Which expression is an irrational number?
    8·1 answer
  • A lumber yard has five different lengths of 2 by 4 boards. Based on cost per linear foot, which is the best deal available on 2
    8·1 answer
  • 1. You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price of regular apples.
    13·2 answers
  • Please help!!!! It’s #14 and explain and show me how to do it please
    8·1 answer
  • . A fishing bobber has a radius of 0.5 inch. Find the volume of the fishing bobber. Round your answer to the nearest tenth.
    10·1 answer
  • A caterer charges a $30 fee plus an additional $6.50 per person. She determines the total cost, C, for x people by using the equ
    14·1 answer
  • Please help !!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Find the sum. Enter your answer in the box below as a fraction, using the
    8·1 answer
  • Round 0.0851 to the nearest whole number
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!