1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
9

if I walked 252 steps in total and 182 steps were in the shade, how many steps did I walk in the sun?

Mathematics
2 answers:
podryga [215]3 years ago
7 0
70

explanation: subtract 252-182=70
gregori [183]3 years ago
6 0
70 steps in the sun (:
You might be interested in
Please help!! Giving brainliest and extra points!! (Click on photo) (sorry if confusing!)
Elza [17]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

the top shape is 6 by 6, which is 36

the bottom shape is 3 by 4, which is 12.

if you add the two areas, 12+36, you get 48. so the area of the entire shape is 48mi

7 0
2 years ago
This is number 8. And I need help.
ANEK [815]
It would be the first one because it says that there are 4 times as many red roses as pink roses and so that would be represented r=4p

Hope this helps! Good luck!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A=1/2 h(x+y) make x the subject
insens350 [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

A =1/2 *h (x+y)

A =hx+hy/2

A*2 =hx+hy

2A =hx+hy

2A - hy = hx

(2A -hy)/h = x

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is x in 1/150/1/200x2=x
choli [55]

Answer:

6.66666667E-5

hope this helped a bit!

5 0
3 years ago
Mary has 36
morpeh [17]

Answer: i dont know if this is correct but i think the answer is.... tom will have 74 apples

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • New York City is the most expensive city in the United States for lodging. The mean hotel room rate is $204 per night (USA Today
    14·1 answer
  • 9.1 dividing by 3576
    7·1 answer
  • Please help with number 8!
    5·2 answers
  • The distribution of the weights of a sample of 140 cargo containers is symmetric and bell-shaped, with a mean of 500 pounds and
    6·1 answer
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • What is the equation of the line?<br> y=3x<br> Y=1/3x<br> Y=1/3x+2<br> Y=3x+2
    9·2 answers
  • 1000 more than the smallest 4 digit number​
    7·2 answers
  • Which of the following is true about the expression v3 • V12?
    7·2 answers
  • Find an equation in slope-intercept form for the line containing the following points.
    15·1 answer
  • Please help it’s due today!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!