1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tasya [4]
3 years ago
14

the ratio of manjo juice to guava juice in paradise punch is 5 to 3. Leilani has 32 fl oz of manjo juice. how much guava juice d

oes she need

Mathematics
1 answer:
rodikova [14]3 years ago
8 0

Originally the ratio is 5:3, but we can make this ration 5x:3x because its equal. By doing so, we know that 5x+3x=32.

Now just solve the equation:

5x+3x=32

8x=32

x=4.

Now insert x into ratio.

Since she needs 3x of guava juice, she needs 3*4 fl oz of guava juice. She need 12 fl oz of guava juice.

Answer:

12 FL OZ of guava juice.

You might be interested in
I need help with easy math please
Ivahew [28]

Answer:

1. 16

2. 12

3. 0

4. 17

5. 16

6. 4

7. 32

8. 36

9. 1/18

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
After a 15% off sale,some jeans were $11.50.How much were the jeans before the sale?
Nookie1986 [14]
$13.53 is the answer to you problem
3 0
3 years ago
Find the value of each expression. 42+6÷2
Scrat [10]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

6/2 = 3

42+3 = 45

3 0
3 years ago
Determine whether triangle RST or triangle LMN is similar to triangle ABC?
lesya692 [45]

Answer:

triangle LMN is similar to triangle RST

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which of the following does a rigid motion preserve?
marusya05 [52]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write a cosine function for the graph?
    6·1 answer
  • Andre tried to solve the equation 1/4(x+12)=2 what was his mistake?
    13·1 answer
  • Question 4 of 10
    6·1 answer
  • jamal is going to borrow $14,000 from his credit union to buy a used car. The APR is 7.0% and the length of the loan is 4 years.
    14·2 answers
  • I don't quite understand this..
    14·1 answer
  • Help please! Thank you very much.
    8·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • Need Help With Classifying Shapes. Simple High School Geometry But I was absent the day we went over it. Thanks!
    15·1 answer
  • Use the Euclidean Algorithm to demonstrate that 621 and 82 are relatively prime to each other. Explain.
    10·1 answer
  • Two walls have the same area. The first wall is in the shape of a square and has a height
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!