1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
3 years ago
7

Ad man Rosser Reeves believed that firms should develop a USP for each brand and stick to it. What does USP stand for?

Business
1 answer:
Kazeer [188]3 years ago
6 0

Answer: d. unique selling proposition

Explanation:

A unique selling proposition is a unique benefit exhibited by product or brand that makes it unique or different from other brands or products.

You might be interested in
On June 3, Swifty Company sold to Chester Company merchandise having a sale price of $3,300 with terms of 2/10, n/60, f.o.b. shi
goldfiish [28.3K]

Answer:

The Journal Entry and their narrations is shown below:-

Explanation:

The Journal entry is shown below:-

a. 1.Accounts Receivable Dr, $3,300

                   To Sales  $3,300

(Being sales is recorded)

Cash Dr, $3,234

Sales Discount Dr,  $66

(3,300 × 2%)

            To Accounts Receivable $3,300

(Being Payment received is recorded)

2. Accounts Receivable Dr, $3,234

=(3,300 × 0.98)

            To Sales $3,234

(Being sales is recorded)

Cash Dr, $3,234    

        To Accounts Receivable $3,234  

(Being payment received is recorded)

b. Cash Dr, $3,300  

       To Accounts Receivable $3,234  

        To Sales Discounts Forfeited 66

(Being payment received is recorded)

4 0
2 years ago
How is a demand curve derived from a demand schedule
Basile [38]

Answer:

the demand curve is a graphical representation depicting the relationship between a commodity different price levels and quantities which consumer and willing to buy it is derived from a demand schedule which is the stability of the price and quantity pure that comprise the

8 0
3 years ago
An adjusting entry was made on year-end December 31 to accrue salary expense of $1,500. Assuming the company does not prepare re
cluponka [151]

Answer and Explanation:

The Journal entries are shown below:-

1. Salary Expense $1,500

          To Salary Payable $1,500

(Being salary expense is recorded)

Here we debited the salary expenses as it increased the expenses and we credited the salary payable as  it also increased the liabilities

2. Salary Expense Dr, $2,100

   Salary Payable Dr, $1,500

              To Cash $3,600

(Being cash paid is recorded)

Here we debited the salary expenses and salary payable as it increased the expenses and decreased the liabilities  and we credited cash as it reduced the assets

7 0
3 years ago
When is it most beneficial and appropriate for a retailer to use a distribution center?.
Sophie [7]

Answer:

no

Explanation:

no because no is no but yk

8 0
2 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Economic growth is _____. the GDP's peak (or highest point), a continual increase in GDP, or the same as GDP
    15·2 answers
  • People and information systems are​ _________ that can be assigned to​ ______ in a business process.
    13·1 answer
  • Ann lives in Princeton, New Jersey, and commutes by train each day to her job in New York City (20 round trips per month). When
    14·1 answer
  • Windsor Corporation engaged in the following cash transactions during 2020. Sale of land and building $187570 Purchase of treasu
    10·1 answer
  • The Acmeville Metropolitan Bus Service currently charges $0.88 for an all-day ticket, and has an average of 433 riders a day. Th
    6·1 answer
  • Which of the following statements accurately describes the statement of cash flows?A) It is the link between net income and earn
    9·1 answer
  • The accounts that appear on the post-closing trial balance are
    12·1 answer
  • Which leadership style best describes this Spider-Man? Why?
    5·1 answer
  • Explain differences between international market and global market?
    7·1 answer
  • Select the behavior that does NOT represent an example of a speaker effectively preparing for a lecture.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!