1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
11

What is the answer to question 12?

Mathematics
1 answer:
Eddi Din [679]3 years ago
4 0

Answer:

x = 10

Step-by-step explanation:

30 - x/ 10= 2

10 ( 30 -x)/10 = 2 * 10

30 - x = 20 Simplify

Subtract 30 from both sides

30 - x - 30 = 20 - 30

Simplify - x = - 10 the divide both sides by -1

x = 10

Good luck

You might be interested in
The water works commission needs to know the mean household usage of water by the residents of a small town in gallons per day.
valina [46]

Answer:

A sample of 179 is needed.

Step-by-step explanation:

We have that to find our \alpha level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:

\alpha = \frac{1 - 0.85}{2} = 0.075

Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of 1 - \alpha.

That is z with a pvalue of 1 - 0.075 = 0.925, so Z = 1.44.

Now, find the margin of error M as such

M = z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}

In which \sigma is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.

A previous study found that for an average family the variance is 1.69 gallon?

This means that \sigma = \sqrt{1.69} = 1.3

If they are using a 85% level of confidence, how large of a sample is required to estimate the mean usage of water?

A sample of n is needed, and n is found for M = 0.14. So

M = z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}

0.14 = 1.44\frac{1.3}{\sqrt{n}}

0.14\sqrt{n} = 1.44*1.3

\sqrt{n} = \frac{1.44*1.3}{0.14}

(\sqrt{n})^2 = (\frac{1.44*1.3}{0.14})^2

n = 178.8

Rounding up

A sample of 179 is needed.

7 0
3 years ago
Write 7/50 as a decimal
Sophie [7]

0.14

You divide 7 by 50.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine whether it’s always, never, or sometimes true. <br> I put never true. Is that right?
DiKsa [7]

Answer:

yes the answer is never true

Step-by-step explanation:

as the correct answer is

\sqrt{2x}

4 0
3 years ago
PLEASE PLEASE HELP ME!!! Carla rode her bicycle 4 miles to the park and it took her 30 minutes.
White raven [17]

Answer:

30 mins = 0.5 hours

4.5 miles/0.5 hours = your answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
8. Sam divided a rectangle into 8 congruent
S_A_V [24]

Sam divided a rectangle into 8 congruent rectangles that each have a area of 5 cm2. what is the area of the rectangle before it is divided?

Answer:

Area\ of\ the\ rectangle = 40\ cm^{2}

Step-by-step explanation:

Given:

Sam divided a rectangle into 8 congruent  rectangles that each have an area of 5\ cm^{2}

We need to find the area of the rectangle before Sam divided it.

The area of the rectangle before Sam divided is 8 times of the area of the congruent rectangles.

Area of the rectangle = 8\times (area\ of\ congruent\ rectangles)

Area of the congruent rectangle is 5\ cm^{2}

So the area of the rectangle is

Area of the rectangle = 8\times 5

Area of the rectangle = 40\ cm^{2}

Therefore the area of the rectangle before divided is 40\ cm^{2}

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Erick, Mia, and Isabelle golfed 9 holes. Erick scored 10 more than Mia, and Isabelle scored 16 less than twice Mia's score. Use
    10·1 answer
  • Venla is 5 years older than her cousin Kora.
    6·1 answer
  • the line of a function passes through the points indicated what is the x- intercept of this function? x/0/2/4/6 - y/-1/0/1/2
    8·1 answer
  • There are 70,000 bacteria present in a culture. An antibiotic is introduced to the culture and the number of bacteria is reduced
    8·1 answer
  • jose invests money in two simple interests account. he invests twice as much in an account paying 13% as he does in an account p
    9·1 answer
  • What is the missing side length?
    8·1 answer
  • Help pls pls pls pls pls pls pls pls pls
    8·2 answers
  • A 4-pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3.49. A batch of muffins uses 1 2 cup of sugar. How many wh
    12·1 answer
  • BC is included between?
    14·1 answer
  • Find the unit rate (How much for
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!