Answer:
3x^2y\sqrt(y)
Step-by-step explanation:
(\sqrt() means square root
its the 2nd one
Answer:
yes; 1.25
Step-by-step explanation:
The length to width ratios of the rectangles are ...
A: 12/8 = 1.5
B: 15/10 = 1.5
C: 30/15 = 2.0
__
Rectangles A and B have the same aspect ratio, so are similar. Rectangle B is a scaled copy of A with a scale factor of 10/8 = 1.25.
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Before we figure out how many customers you will need to talk per day to reach your goal, let's calculate what is 20% of how many customers you normally talk to a day.
current no. = 8
goal = 8 + 20%
20% = 8 x 0.20
(a percent is really just a fraction with the percent number over 100)
20% = 1.60
goal = 8 + 1.60
goal = 9.60
However, there is no such thing as .60 of a person so we will have to round up. You will need to talk to 10 customers per day.
Answer:
Step-by-step explanation:j