1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zavuch27 [327]
3 years ago
13

r. Yi buys vegetables at a market. He purchases 6 pounds of potatoes, p, and 3 pounds of onions, n, for $18. Onions cost twice a

s much as potatoes. To determine the unit price for each item, his daughter sets up and solves the system of equations shown. 6p + 3n = 18 and 2n = p 6(2n) + 3n = 18 12n + 3n = 18 15n = 18; n = $1.20 Onions cost $1.20 per pound. Analyze the daughter’s solution. Which statements are true? Check all that apply. The equation 2n = p should be 2p = n. The equation 6p + 3n = 18 should be 6n + 3p = 18. The actual cost of the onions is $3.00 per pound. Potatoes cost $0.60 per pound. Potatoes cost $1.50 per pound. Potatoes cost $2.40 per pound.
Mathematics
1 answer:
ad-work [718]3 years ago
5 0

Answer:

  • The equation 2n = p should be 2p = n.
  • The actual cost of the onions is $3.00 per pound.
  • Potatoes cost $1.50 per pound.

Step-by-step explanation:

The wording "onions cost twice as much as potatoes" is understood to mean the cost per pound of onions (n) is equal to two times the cost per pound of potatoes (2p). Then the appropriate equation would be ...

  2p = n

Then the solution is ...

  6p +3(2p) = 18

  12p = 18

  p = 18/12 = 1.50

  n = 2p = 2(1.50) = 3.00

__

The equation should be 2p = n; onions cost $3.00 per pound; potatoes cost $1.50 per pound.

You might be interested in
Which of the following is the product (5y − 3)2?
marissa [1.9K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

distributive property

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
84,303,912 in word form is
azamat

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾  

Eighty four million, three hundred and three thousand, nine hundred and twelve

Have A Nice Day ❤    

Stay Brainly! ヅ    

- Ally ✧    

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
it took a toy car 1 minute to roll 180 ft. what was this cars average rate of speed, in ft per second?
Korvikt [17]
3 feet per second (ignore this)
7 0
3 years ago
Zoe is 16 years old. Her brother Luke is 3 years more than half her age. Write a numerical expression for Luke’s age.
Alenkasestr [34]

; Simplified =

Let "Zoe" = z

Let "Luke" = x

x = 16/2 + 3 is your equation

You're expression is

~

3 0
3 years ago
Are the 2 triangles congruent? If so, what postulate did you use?
jok3333 [9.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle retaining wall has area of 15 square feet.The height of the wall is two feet less than its length.find the height an
    6·1 answer
  • List the fractors of 35 is this number prime or composite
    7·2 answers
  • A rectangular football field measures 50 meters by 25 meters. The football team has to run around the field 4 times during warm
    7·2 answers
  • When StartFraction 2 x squared Over y EndFraction = StartFraction w + 2 Over 4 EndFraction is solved for w, one equation is w =
    6·1 answer
  • Haley bakes 3 dozen cookies in an hour. Assume she bakes at a constant rate. Let y represent the number of dozen cookies Haley c
    13·2 answers
  • What is the value of d when f(x)=8
    14·1 answer
  • A. 1/20 <br> B.1/60<br> C. 1/12 <br> D. 1/15
    7·1 answer
  • If x = -3, then x^2-7x + 10 equals
    5·2 answers
  • Steven warms a cup of a coffee to a temperature of 195°F and then leaves it to cool in a room that is 75°F. This equation repres
    10·2 answers
  • Order the values from least to greatest |2|, -3, |-5|, -1, 6
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!