1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
2 years ago
10

What is the value of n

Mathematics
1 answer:
klasskru [66]2 years ago
7 0

Answer:

9 + 18 = 27

27 + n + 1

= n = 27 - 1 = 26.

n = 26

9 + 18 + 26 + n + 7 =

53 + n + 7

53 + 7 + n

60 + n = 360

n = 360 - 60 = 300

so, n 300

so = 9, 18, 300, 26

You might be interested in
What direction will this parabola open?
butalik [34]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the compunt intrest on rs 31250 at 12 % per annum for 12 1/2 years
postnew [5]

Answer:

<h2>$128847</h2>

Step-by-step explanation:

given Principle at 31250

and rate = 12%

and time 12.5 years

the amount would be given by the equation

P(1+\frac{rate}{100})^{time}

plug in values to get

31250(1+\frac{12}{100})^{12.5}

end up with value $128847

3 0
2 years ago
PLEASE HELP!!!! WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT!!!!!!
PilotLPTM [1.2K]
-2 would be your answer
7 0
3 years ago
Hari's weekly allowance varies depending on the number of chores he does. He received $20 in allowance the week he did 10 chores
Georgia [21]

Answer:

y=1/2x+12

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two quantities, x and y, are directly proportional. If x is halved, what happens to y?
Contact [7]
Y should also be halved.

For example, if x=4 and y=2, x=2y.
If x is halved for x=2, you get 2=2y, or y=1, which is still one half of x, so the proportion remains the same.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Select the action you would use to slove x-3=12
    8·2 answers
  • The goal of a benefit concert is to collect 50,000 cans of food. Food is collected at each entrance to the concert. Entrance A,
    9·2 answers
  • Samantha parents bought her a new bed they paid 136 each month for 9 months how much did the bed cost
    6·1 answer
  • Grapes coast 1.99 per pound. write an expression for the coast of grapes
    5·1 answer
  • A class of 28 students can complete 896 math problems in one day how many problems does each student complete
    7·1 answer
  • A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Sketch a graph of the cost of the cell phone plan
    7·1 answer
  • Math grade 9 ,I need the answer fassstt
    12·2 answers
  • 0.737 ___ 0.708<br> 0.708 &gt; 0.737<br> 0.737 = 0.708<br> 0.737 &lt; 0.708<br> 0.737 &gt; 0.708
    6·1 answer
  • Question
    10·1 answer
  • Use the Associative Property to find the value of the variable.<br> (8 x 15) x s = 8 x (15 x 11)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!