1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
2 years ago
12

Please help with this Inequality Sentence!!!!!!

Mathematics
1 answer:
tamaranim1 [39]2 years ago
5 0
I need more details?
You might be interested in
The scale from a square park to a drawing of the park is 5 miles to 1 miles. The actual park has an area of 1,600 m×2 what is th
Flauer [41]

The user corrected that the scale of a drawing of a park reads: 5 miles to 1 cm , and we know that the park measures 1,600 square meters (user insisted that this measure is given in square meters and not square miles).

So we have to convert the 1600 square meters into miles, knowing that 1 meter is the same as: 0.000621371 miles

then meters square will be equivalents to:

1 m^2 = (0.000621371 mi)^2

then 1600 m^2 = 0.00061776 mi^2

now, since 5 miles are represented by 1 cm, then 25 square miles will be represented by 1 square cm

and therefore 0.00061776 square miles will be the equivalent to:

0.00061776 / 25 cm^2 = 0.000024710 cm^2

So and incredibly small number of square cm.

I still believe that some of the information you gave me are not in meters but in miles. (For example, the park may not be in square meters but in squared miles). The park seems to have the size of a house according to the info.

3 0
1 year ago
Help me ASAP!!!!!!!!!!
mr_godi [17]
0.05 is 1/10 the value of 0.5.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Luna has $50 when she got to the carnival. After riding 12 rides she had $26 left. what was the price of each ride? Which equati
marusya05 [52]
2 dollars a ride, since 50-26 is 24 and 24/12 is 2
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me ASAP!!!!!!!!!!
PilotLPTM [1.2K]
0.05 is 1/10 the value of 0.5
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5 pound bag of rice cost $5.25 what is the unit price
Helen [10]

Divide total price by total weight:

5.25 / 5 = $1.05 per pound

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given f(x)=2x + 5 and g(x)=x^2 - 3<br><br> f(3)=<br> g(2)=<br> g(f(-1))=<br> f(g(-1))=<br> g(f(x))=
    10·1 answer
  • {-20, -19, -39, -55, -5, -74, -60}
    6·1 answer
  • Elias and Niko are polishing the silver at the heritage museum. Elias could polish all the silver himselfin 40 minutes. That tas
    12·1 answer
  • Solve the equation. Check your answer. If necessary, round to 3 decimal places<br> In x = -2, x=
    7·1 answer
  • (5x+5) (6x-1) solve for x
    9·2 answers
  • One customer purchases 8 bags of cat food and 2 bags of dog food. The total weight of the purchase is 44 pounds. Another custome
    15·1 answer
  • Quadrilateral ABCD is dilated by a scale factor of 3/2 to create quadrilateral A'B'C'D'. If quadrilateral ABCD has an area of 30
    7·1 answer
  • Find the errors and correct the following mathematical sentences.​
    13·1 answer
  • Question is attached PLS HELP!​
    8·1 answer
  • The solids are similar. Find the surface area of the shaded figure.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!