This depends on a lot of factors. A persons weight, height, etc. It also depends on how many calories they want to burn or if they are just looking to run for fun. A lot of different factors play into a persons time to jog.
I=$52,000
R=6.75%
T=5.5 years
P=$19,305
Answer:
The ratios are equivalent.
Step-by-step explanation:
If you multiply both 5 and 6, the ratio stays the same.
5:6 = 10:12 = 15:18 = 20:24 etc.
You can try this by dividing the larger number by the smaller number. You'll always get 1.2 as the "relationship", or ratio, is preserved.
24/20 = 1.2
15/18 = 1.2
10/12 = 1.2
6/5 = 1.2
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.
Answer:
x=58cm
Step-by-step explanation: