1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
10

An ice-cream shop uses the following ingredients to make one sundae.

Mathematics
2 answers:
vampirchik [111]3 years ago
6 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

If each sundae requires 2 Ice-cream scoops, and you have 14, then you can find the number of sundaes by dividing 14/2

14/2 = 7

Thepotemich [5.8K]3 years ago
5 0

Answer:

7 sundaes

Step-by-step explanation:

To make one sundae, 2 scoops of ice cream are used.

If 14 scoops of ice cream are used, then since 14/2 = 7, 7 times the amount of ice cream needed for 1 sundae was used, so 7 sundaes were made.

You might be interested in
MULTIPLYING FRACTIONS YES IM AN IDOIT SO HELP ME PLEASE XOXOXOXOXOXOXOXOXOXOXOXXO
Allisa [31]
2miles=20km
20km/4=5km
5km=0,5mile
Runned 0.5 miles in total
3 0
3 years ago
Expand, and simplify the following expressions a. (2x+y)(x+y) + (2x-y)(x+y)​
tankabanditka [31]

Step-by-step explanation:

2x²+2xy+yx+y²+2x²+2xy-yx+y²

2x²+2x²+2xy+2xy+yx-yx+y²+y²

2x²+2x²+2xy+2xy

4x²+4xy

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If MO = 7x - 4, and NO = 6x, what is the length of line MN?
Gennadij [26K]

Answer:

13x-4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
NEED HELP ASAP<br> WILL GIVE BRAINLY<br> PLEASE I NEED THIS
Eddi Din [679]
Bmrruray is the answer
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please choose the correct answer, I would appreciate it very very much!!! I will mark as brainlesist (srry I totally forgot how
    7·1 answer
  • Question 8 (1 point)
    13·1 answer
  • Eli, a pretty smart ape in the Salt Lake City zoo, has correctly picked the winner of the last 7 Super Bowls. Read about Eli's p
    6·1 answer
  • nicole has a rectangular canvas that is 12 inches long and 10 inches wide. she paints a blue square in the center of the canvas.
    6·2 answers
  • Please help me!!!! me and my friend don’t want to have the same answer for our homework, can you please help me and paraphrase t
    12·1 answer
  • If the midpoint of the line segment is AB has coordinates (3, -1) and A (-5,0) then: <br>B=​
    15·1 answer
  • Determine the slope (m) and y-intercept (b) of the line: Y = 1/2 X + 1
    9·1 answer
  • Help please will give brainiest
    10·1 answer
  • A recipe for chicken marinade says, ''Mix 3 parts oil with 2 parts soy sauce and 1 part orange juice. ''if you need 42 cups of m
    8·1 answer
  • Work out the following without a calculator (show working out) please help <br><br> 144x6^-2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!