You subtract 3 with eleven and you're left with -2x>8 and then I think you divide them but I'm not 100% sure
Answer:
(-b±√(b²-4ac))/(2a)
where,
ax²+bx+c=0
a, b, c = constants, where a ≠ 0
x = the unknown
Step-by-step explanation:
98
2 49
7 7
so the answer is 2 x 7 x 7, which is 2 x 7^2
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound