1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ASHA 777 [7]
3 years ago
10

PLEASE HELP! Find the measure of a. A. 88 B. 90 C. 46 D. 44

Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]3 years ago
5 0

First, we know that 92 + e = 180, since it's a flat line.

e = 88

The arc that is intercepted is 88°

Since a is an inscribed angle for the same arc (which means angle a is half of the arc's value), that makes it <u>Option D, 44</u>°

You might be interested in
How do you solve and graph the inequality <br><br><br> 3-2x&gt;11
mafiozo [28]
You subtract 3 with eleven and you're left with -2x>8 and then I think you divide them but I'm not 100% sure
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marcy bought 1/4 pound of chocolate covered caramels at $2.69 a pound and 1/4 pound of coffee at $3.50 a pound how much did the
ValentinkaMS [17]
The answer is 67 cents for the candy
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Quadratic Formula! Please help!
FrozenT [24]

Answer:

(-b±√(b²-4ac))/(2a)

where,

ax²+bx+c=0

a, b, c = constants, where a ≠ 0

x = the unknown

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Write 98 as the product of prime factors in ascending order
Dimas [21]

                98

       2           49

               7            7

 so the answer is 2 x 7 x 7, which is 2 x 7^2

7 0
3 years ago
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the numerator of the simplified difference? 2x+3/x+4 - x-7/x+4​
    6·1 answer
  • Kris is 1.5 meters tall and casts a shadow 4 meters long. At the same time, a statue casts a shadow 12 meters long. What is the
    7·2 answers
  • Geometry Angles help.<br><br> I need help with<br><br> What is "GE"
    10·1 answer
  • A car is traveling at a rate of 80 kilometers per hour. What is the car's rate in miles per hour? How many miles will the car tr
    8·1 answer
  • Two workers paint lines for angled parking spaces
    11·1 answer
  • 5=97 find 2 and 4....................,,..,...
    8·1 answer
  • Todd is trying to decide between two jobs. Job A pays $400 per week plus a 20% commission on everything sold. Job B pays $500 pe
    5·2 answers
  • Marsha swam 400 meters in 6<br> minutes and 12 seconds. Convert that time to minutes.
    8·1 answer
  • I REALLY NEED HELP WITH ALL OF THESE!!
    11·1 answer
  • What is the measure of angle 6, to the nearest degree?<br> 81°<br> 90<br> 99°<br> 105°
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!