1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex73 [517]
3 years ago
8

Which function best models the data in the graph?

Mathematics
2 answers:
Alex777 [14]3 years ago
8 0
I g=2.04x
O y=10.2/x
Tju [1.3M]3 years ago
6 0

Answer:

y= 10.2\sqrt{x}   Also, next part is 96 lbs.

Step-by-step explanation:

Just did it on edgen and got both right

You might be interested in
I need help I don’t know how to Solve for 50=6.2x
tensa zangetsu [6.8K]

divide 50 by 6.2, because 6.2 and x are entangled by multiplication. once you do that, you will have your answer. it should be 8.06

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Consider the equation x+4=−2x+19. Let f(x)=x+4and g(x)=−2x+19. The graph of each function is shown. Coordinate plane with the gr
Svetach [21]

The point of intersection of both graphs will have the coordinate (5, 9).

<h3>What is the Point of Intersection of the Graph?</h3>

We are given the functions;

f(x) = x + 4

g(x) = -2x + 19

Now, the point of intersection of both graphs is when both functions are equal which is at f(x) = g(x). Thus;

x + 4 = -2x + 19

x + 2x = 19 - 4

3x = 15

x = 15/3

x = 5

Thus;

f(x) = 5 + 4 = 9

g(x) = -2(5) + 19 = 9

Thus, the point of intersection of both graphs will have the coordinate (5, 9)

Read more about Graph Intersection at; brainly.com/question/11337174

#SPJ1

4 0
1 year ago
Which scenarios have a negative correlation? Check all that apply. the number of calories consumed and the amount of weight lost
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

A & E

Step-by-step explanation:

I just answered on edg

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Juan went out to lunch with five friends. They decided to divide the bill evenly among them. Juan estimated that his lunch cost
Lina20 [59]
Juan’s lunch would have costed less if he paid separately. his lunch is 5.25
the bill 37.20
37.20 / 5
$7.44 each kid
7.44 - 5.25 = 2.19
$2.19 less if he paid separately
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you write 143% as a decimal
umka2103 [35]

Answer:

1.43

Step-by-step explanation:

1.43 or  1  43/100 turned into a percent is 143%

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At Tire Depot, a pair of new tires sells for $216. The manager's special advertises the same tires selling at a rate of $380 for
    6·2 answers
  • How do you find the slope in a graph?
    14·1 answer
  • By graphing the system of constraints, find the values o f x and y that minimize the objective function.
    12·2 answers
  • The hawks soccer team won 12 out of 14 games.If this rate continues,how many games will they win if they play a total of 21 game
    14·1 answer
  • Looking into the sky one night, Tori wondered how far into outer space she would get if she drove a car for 3.21 × 103 hours at
    6·2 answers
  • What are chemical bands​
    11·1 answer
  • Factor 108-3n squared
    10·2 answers
  • Y - 7 = 21 Your answer should be the value for the variable y.
    11·1 answer
  • Help pls no links I'll give briliantest if you give me the right answer<br><br>​
    13·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $380 for 18 ft2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!