1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
3 years ago
11

Jennifer says that yuoucan also write (12 - 3) × 2 for the phrase in the example. is Jennifer correct. Explain why or why not.

Mathematics
1 answer:
Naddika [18.5K]3 years ago
7 0

Answer:92=18

Step-by-step explanation:

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLY IF QUICK. 40 POINTS!!!!
sdas [7]

Answer:

x = \sqrt{1}

Step-by-step explanation:

(x + 6 )^2 = 49

get rid of the square , by square rooting the 49

x + 6 = \sqrt{49}

x = \sqrt{49} -6

x = \sqrt{1}

\sqrt{49} means + or - hence it could be -7 -6 = -1 ... or  7-6 = 1

therefore the answer is = or -  1

hence in terms of roots .. answer is :

\sqrt{1}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the trapezoid?
kykrilka [37]
To find the area of the trapezoid you add the two bases then multiply by the base and divide by 2. 

B1+b2= 24+16=40
40*h=40*12=480
480/2=240

D. 240 square feet.
8 0
3 years ago
The senior class want to play a practical joke on the principal, who was a former college basketball star. They want to fill his
steposvetlana [31]

The number of basketball that will fill up the entire office is <u>approximately 16,615.</u>

<em><u>Recall:</u></em>

Volume of a spherical shape = \frac{4}{3} \pi r^3

Volume of a rectangular prism = l \times w \times h

<em><u>Given:</u></em>

Diameter of basketball = 9.5 in.

Radius of the ball = 1/2 of 9.5 = 4.75 in.

Radius of the ball in ft = 0.4 ft (12 inches = 1 ft)

Dimension of the office (rectangular prism) = 20 ft by 18 ft by 12 ft

  • First, find the volume of the basketball:

Volume of ball = \frac{4}{3} \pi r^3 = \frac{4}{3} \times \pi \times 4.75^3\\

Volume of basketball = 448.92 $ in^3

  • Convert to ft^3

1728 $ in.^3 = 1 $ ft^3

<em>Therefore,</em>

  • Volume of basketball = \frac{448.92}{1728} = 0.26 $ ft^3

  • Find the volume of the office (rectangular prism):

Volume of the office = 20 \times 18 \times 12 = 4,320 $ ft^3

  • Number of basket ball that will fill the office = Volume of office / volume of basketball

  • <em>Thus:</em>

Number of basket ball that will fill the office = \frac{4,320}{0.26} = 16,615

Therefore, it will take approximately <u>16,615 balls</u><u> to fill up the entire office</u>.

Learn more here:

brainly.com/question/16098833

6 0
2 years ago
At 19:30 Jack lights a campfire. At 22:15 he puts the fire out. Yeah
Evgen [1.6K]
Yeah because he Sheldon do I be j I got work y’all got work at
3 0
3 years ago
Can you help me<br>I don't really know this question very good so can you help me please
amid [387]

Answer:

1.92 miles

Step-by-step explanation:

she had walked 10 miles so that is where you start

Monday she had walked 2.38 so you subtract that from her total

Tuesday she had walked 2.4 so you subtract that from your new total

Wednesday she had walked 3.3 and you subtract that from the new total also

Thursday she had not walked anything so your remaining total is the amount she had walked on Friday

8 0
3 years ago
Other questions:
  • −10y+9x=−9 <br> ​10y+5x=−5<br><br> can someone help me plz
    8·1 answer
  • When two six-sided dice are rolled, there are 3636 possible outcomes.
    10·1 answer
  • Solve the system of equations. (1 point) 5x + y = 9 3x + 2y = 4 a (−2, 5) b (1, 4) c (2, −1) d (4, −4)
    9·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (-8, -1)
    13·1 answer
  • Fancy Nails charges $28 for a pedicure plus $9 for each treatment. Lara's Nails charges $22 for
    8·2 answers
  • Which pairs are like terms in the expression below? Select all that apply.
    8·1 answer
  • Harold, the handyman, builds two similar sheds for a farm. The smaller shed is 6 feet tall and weighs 500 pounds. If it takes th
    8·1 answer
  • Question 8 of 10
    9·1 answer
  • Heeeeeeeelllllpppp<br>why isnt anyone helping me :(<br>find MK​
    6·1 answer
  • Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!