Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
114 millimeters, because millimeters are smaller than centimeters, making them more precise. Brainliest please!!!!
First lets get the total weight that Hailey bought, that is working with fractions:
1 3/7 = 7/7 + 3/7
= 10/7 = 1.43
so we use a rule of three to solve this:
1.43 kg ------> $13
1 kg --------> x
x = (1)(13)/(1.43)
x = 9.09
therefore a 1kg of sliced salami costs $9.09
Answer:
The boy's feet are closer to the surface of the pool because negative 4 over 5 < negative 2 over 5.
Communitive Property is the correct one