1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harkovskaia [24]
3 years ago
14

What is "k" ? 20k+4+33k-9

Mathematics
1 answer:
kifflom [539]3 years ago
7 0
I think it is -45
Hope this helps
You might be interested in
Katherine buys a tv with a normal price of $200 and she has a 25% off coupon. How much money did she save????
andrey2020 [161]

Given:

Normal price of a tv = $200

Coupon = 25% off

To find:

The money saved by Katherine.

Solution:

Katherine buys a tv with a normal price of $200 and she has a 25% off coupon. It means, the money saved by Katherine is 25% of normal price of tv, i.e., $200.

Saving=25\%\text{ of }200

Saving=\dfrac{25}{100}\times 200

Saving=25\times 2

Saving=50

Therefore, the money saved by Katherine is $50.

6 0
3 years ago
What basic trigonometric identity would you use to verify that (sin2x + cos2x)/cosx=secx
Oksana_A [137]

Answer:

Step-by-step explanation:

sin(2x) = 2 sin(x) cos(x) cos(2x) = cos2(x) – sin2(x) = 1 – 2 sin2(x) = 2 cos2(x) – 1. Now I am not sure if this is right but I remember another similar formula. Here is the correct formula cot x = cos x / sin x

2 ) ( sin² x + cos² x ) / cos x = sec x

1/cos x = sec x

sec x = sec x

cos² x + sin² x = 1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for x<br> please help !!
kati45 [8]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

j

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
C) The phone case you want to buy is marked down 30%, and you have a 25% off
Nimfa-mama [501]

Answer: Yes, you can find the original price of the phone case. The phone case was $560

Step-by-step explanation:

42.00 divided by 25% is $168

$168 divided by 30% is $560

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a warehouse the employees can upload 18 trucks in 6 hours what is the unit rate for uploading trucks
dybincka [34]
The unit rate would be 3 trucks per 1 hour you can find this by dividing 18 and 6 by 6
4 0
2 years ago
Other questions:
  • A culinary club earns $1116 from a dinner service. They sold 32 adult meals and 60 student meals. An adult meal costs twice as m
    11·1 answer
  • NEED HELP ASAP<br> please give me the answer asap.
    11·2 answers
  • Please complete the ratios below<br>? : 44 = 2 : 11<br>? : 14 = 5 : 2
    9·1 answer
  • The area of a rectangle is x2 - 2x - 15 and the length of the rectangle is x + 3. Find the width of the rectangle.
    10·1 answer
  • 1. You are on an alien planet where the name for a substance and the units of measures are very unfamiliar.
    15·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form for the line with slope –3 and y-intercept -1.
    8·2 answers
  • What is the slope of a line that passes through (2, 77) and (98, 5)
    15·1 answer
  • Error Analysis Walter sketched the diagram below. He claims it shows that the two polygons are congruent. What information is mi
    7·1 answer
  • Write the fraction or mixed number as a percent. <br>5/6​
    8·1 answer
  • –1 =n + 5 <br> PLSS!!!! HELP!! I DONT KNOW THIS ONE!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!