1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mars2501 [29]
2 years ago
12

Anyone good at trigonometry? need help with this question pls

Mathematics
1 answer:
kenny6666 [7]2 years ago
5 0

Answer:

which class are you which class question is this

You might be interested in
Select the correct answer.
Rina8888 [55]
A - actuary...........that is the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jenny and Hanan are collecting clothes for a clothing drive. Hanan collected 1/2 as many bags of clothes as Jenny did. If Jenny
Montano1993 [528]

Answer:

Hanan collect \frac{3}{8} of a bag of clothes

Step-by-step explanation:

Let

x ------> amount of clothing bag that Jenny collected

y ------> amount of clothing bag that Hanan collected

we know that

y=\frac{1}{2}x -----> equation A

x=\frac{3}{4} -----> equation B

Substitute equation B in equation A

y=\frac{1}{2}(\frac{3}{4})

y=\frac{3}{8}

therefore

Hanan collect \frac{3}{8} of a bag of clothes

5 0
3 years ago
if an ice cream factory makes 350 quart of ice cream in 2 hours?how many quarts could be made in 12 hours? what was the rate in
UkoKoshka [18]
2,100 quarts could be made in 12 hours. The rate for that day was 175 quarts every hour. We get this by dividing 350 by 2.
8 0
2 years ago
The school owns 2 classroom sets of 30 calculators each, which students are required to have during their mathematics class. The
sattari [20]
There's not enough information here.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A long distance calling plan charges 99 cents per minute for any call not exceeding 20 minutes in length and 7 cents for each ad
Ivanshal [37]
Ddccvbcvhhjjnnnnjjghhh
3 0
2 years ago
Other questions:
  • the sun produces 3.9 x 10^33 ergs of radiant energy per second. how many ergs of radiant energy does the sun produce in 2.45 x 1
    15·2 answers
  • What is the soultion to <br> 3-(4w+5)=.50(8w+28)
    9·1 answer
  • Which number is the same as this: 2 (5m + 1) is the same as:
    10·1 answer
  • Carmen has $30 in store bucks and a 25% discount coupon for a local department store. What maximum dollar amount can Carmen purc
    7·2 answers
  • To show how to do this step by step
    13·1 answer
  • What is the value of c? 13c−22=−17c+14
    11·1 answer
  • Length=x<br>width=x+16<br>AREA of rectangle=80X^2<br>FIND x
    11·1 answer
  • The height of the tide of the ocean is measured along a cliff. The water
    6·1 answer
  • Solve the equation. -3(-7-x)=1/2(x+2).
    13·1 answer
  • Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!