1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
3 years ago
6

Is AABC-AXYZ? If so, identify the similarity postulate or theorem that

Mathematics
1 answer:
Nostrana [21]3 years ago
8 0

Answer:

D would be the answer

Step-by-step explanation:

Mark as brainliest

You might be interested in
Inscribed angles: find the value of each variable. The dot represents the center
o-na [289]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The wholesale price for a pair of jeans is $15.25. A store marks up the
Paladinen [302]
15.25/.83 = 12.6
12.6/.6 = $30.6
hope this helps
7 0
2 years ago
❗️10 points❗️<br> 1. factor the polynomial.
harkovskaia [24]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

2x²(3x³ - 9x +27)

= 6x^5 - 18x³ + 54

3 0
3 years ago
Fill in the boxes. 300 000 cm =____ m=____km
Tresset [83]

Answer:3000m and 3km

Step-by-step explanation:

To convert from cm to m,divide by 100 and from m to km,divide by 1000

8 0
2 years ago
Find f'(x) if f(x)=3squareroot(x+2)<br>using the definition of the derivative!
ycow [4]
I hope this helps you



f (x)=(x+2)^3/2


f'(x)=3/2. (x+2)^3/2-1


f'(x)=3/2 (x+2)^1/2


f'(x)=3/2.square root of (x+2)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • James has 5 friends who are available to go to a baseball game with him, but he only has 2 extra tickets how many different choi
    6·3 answers
  • Jon has -8 dollars in his account then adds 12 dollars, how much does he have now?
    14·1 answer
  • Find the common solution by graphing <br> 2x+y&gt;3 <br> x&lt;1<br> Please help!!!
    10·2 answers
  • !!!!Pls help me hurry !!!! I don’t know what I’m doing
    11·1 answer
  • Does the point (2
    6·1 answer
  • Hiro thinks -5 = -5 is hiro thinking correct
    11·1 answer
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Find the surface area
    10·1 answer
  • The rabbit population in a certain area is 500% of last years population. There are 1,300 rabbits this year. How many were there
    7·1 answer
  • Which equation represents a function that is nonlinear?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!