1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
12

Write in terms of i. Simplify your answer as much as possible. ✓-99

Mathematics
1 answer:
telo118 [61]3 years ago
6 0
The difference is 99 percent off and
You might be interested in
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Does anyone have the questions answered
nata0808 [166]

Answer:

no can you help me

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which of these is closest in size to 1?<br> 0.95<br> 1.05<br> 0.960<br> 1.040<br> 0.95
yuradex [85]
1.05....................
8 0
2 years ago
If Nobody's Perfect, But Practice Makes Perfect. Why Practice?
Scilla [17]
To be the best you can be at whatever you're practicing. Just because you can't be perfect doesn't mean you can't be very good at it.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jordan went shopping last weekend and bought a pair of shoes. The shoes were originally priced at $124.00, but are now on sale f
forsale [732]

Answer:

8.68

Step-by-step explanation:

just multiply 124.00 times 0.07 and that's it

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Can anyone help me on this one
    10·1 answer
  • I need help on this problem
    10·1 answer
  • A hot air balloon in flight begins to ascend at a steady rate of 120 feet per minute. After 1.5 minutes, the balloon is at an al
    7·1 answer
  • 2) The distance between Janet's home and her office is represented on the map with a scale factor of 1 inch = 5.6 miles. If the
    5·1 answer
  • Jade receives total employment benefits that are 17.5% of her gross annual pay. If Mary has a gross annual pay of $60,500, how m
    5·1 answer
  • The formula used to find the area of a circle is πr²(π=pi) What is the area or a circle with a diameter of 16cm? Use pi=​
    12·1 answer
  • Enter the product. Use expanded form to help.<br> 5 X 64<br> =
    12·2 answers
  • Help I will be marking brainliest!!!
    9·1 answer
  • A train leaves at 5.35 and arrives at 18.20 how long its journey . how long is the journey
    5·1 answer
  • A bag contains 4 g r e e n marbles, 8 b l a c k marbles, and 7 b l u e marbles. If a marble is drawn from the bag, replaced, and
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!